Zamknij

Czternasta emerytura na stałe? Jest zielone światło resortu rodziny

27.01.2020 08:42
czternasta emerytura na stałe? Jest odpowiedź MRPiPS
fot. MONKPRESS/East News

Czternasta emerytura będzie wypłacana także w kolejnych latach? Wiceminister rodziny, Stanisław Szwed, w rozmowie z „Super Expressem” nie wyklucza takiego rozwiązania. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Emerytura Plus to jeden z kluczowych programów Prawa i Sprawiedliwości. Jego kontynuację zapowiedział premier Mateusz Morawiecki już w expose. Każdy emeryt może liczyć na trzynastkę w wysokości minimalnego świadczenia – 1200 złotych brutto. Część seniorów otrzyma też czternastą wypłatę w tej wysokości, jednak dopiero od 2021 roku.

Czy czternasta emerytura zostanie wprowadzona na stałe? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z „Super Expressem” nie wykluczył tego rozwiązania.

Mam nadzieję, że tak będzie. Jeśli budżet pozwoli, czternastka będzie też w kolejnych latach 

– stwierdził Stanisław Szwed

Dziennik przypomniał o planach MRPiPS. Resort założył, że przepisy w sprawie czternastej emerytury będą gotowe na przełomie lutego i marca tego roku. Pierwsza czternastka ma być wypłacona w listopadzie 2021 roku.

Zobacz także

Dla kogo czternasta emerytura? Progi dochodowe

O ile każdy emeryt może liczyć na trzynaste świadczenie, o tyle czternastkę otrzymają seniorzy, którzy nie przekroczyli określonego progu dochodowego. Zarobki emeryta lub rencisty nie będą mogły przekroczyć 2700 złotych.

Zobacz także

Co jeśli emeryt zarobi więcej? Wówczas stosowana będzie metoda  „złotówka za złotówkę”.  Seniorzy o najniższych dochodach dostaną pełną kwotę w wysokości minimalnego świadczenia obowiązującego w 2021 roku, a wszyscy, którzy zarabiają więcej, dostaną odpowiednio mniejsze świadczenia.

RadioZET.pl/”Super Express”