Zamknij

Restauracje i bary zamknięte."Dochodzi tam do częstych zakażeń"

23.10.2020 11:49
Czerwona strefa. Obostrzenia. Rząd zamknąć restauracje i bary
fot. vichie81/Shutterstock (ilustracyjne)

Restauracje, bary i puby będą zamknięte od soboty z powodu nowych rządowych restrykcji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak nową tarczę antykryzysową dla branży gastronomicznej.

Czerwona strefa na terenie całej Polski będzie obowiązywać od soboty 24 października - ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawieckiego. To tylko jedno z kilku nowych obostrzeń, które mają ograniczyć gwałtowną falę zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Wśród ogłoszonych zmian pojawiły się również nowe restrykcje dla właścicieli lokali gastronomicznych. Jak w najbliższych tygodniach będą działać restauracje, puby i bary?

Restauracje zamknięte przez rząd

- Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak, jak dotychczas; będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Jak dodał, ograniczenie może zostać przedłużone, "jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła".

Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone

Mateusz Morawiecki

To kolejne "zaciśniecie pętli" wokół branży gastronomicznej. Już od ubiegłego tygodnia w czerwonych strefach restauracje czy bary mogły przyjmować gości, ale działać tylko w godz. 6-21. 

Zobacz także

Premier Morawiecki zapowiedział tarczę antykryzysową dla branży gastronomicznej, jak i innych gałęzi gospodarki bezpośrednio dotkniętej nowymi obostrzeniami. Zmiany mają być ogłoszone "w najbliższych dniach".

RadioZET.pl/PAP