Zamknij

Cała Polska czerwoną strefą? Oto konsekwencje dla biznesu

21.10.2020 20:28
Cała Polska czerwoną strefą?
fot. Adam Wysocki/East News

Premier Mateusz Morawiecki chce, by cała Polska stała się czerwoną strefą. Jakie obostrzenia obowiązywałyby wówczas w całym kraju?

Czerwona strefa w całej Polsce? To nowy pomysł premiera Mateusza Morawieckiego, o którym powiedział na antenie Polsat News.

Żółtych stref jest coraz mniej, gdyż każdego tygodnia wydłuża się lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Jak gospodarka zareaguje na rozszerzenie czerwonej strefy na całą Polskę?

Cała Polska czerwoną strefą? Jakie obostrzenia

- Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była "czerwoną strefą" - mówił w programie "Gość Wydarzeń" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał, że ma to związek z rekordem nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

Zobacz także

Premier dodał, że przy rosnącej liczbie powiatów w czerwonej strefie rozróżnienie to „powoli robi się bezprzedmiotowe”. Jakie obostrzenia obowiązywałyby w całej Polsce po likwidacji żółtych stref?

W żółtych strefach wciąż można jeszcze organizować wesela czy inne okolicznościowe przyjęcia, w których udział wziąć może maksymalnie 20 osób. Gdyby cała Polska stała się czerwoną strefą, obowiązywałby zakaz organizacji wesel na terenie całego kraju.

Nowe restrykcje pojawią się też w handlu. W strefach czerwonych obowiązują bowiem limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2.

Zobacz także

W zgromadzeniach publicznych mogłoby uczestniczyć nie 25 osób (limit w strefie żółtej), lecz 10 osób.  

Co więcej, zniknie też nauczanie hybrydowe w szkołach ponadpodstawowych. W całej Polsce takie nauczanie odbywałoby się zdalnie.

Zobacz także

Przypomnijmy, że już teraz na terenie całego kraju obowiązują obostrzenia także w barach i restauracjach. Takie miejsca mogą działać w godzinach od 6 do 21, a zajęty może być jedynie co drugi stolik. Działalność basenów, aquaparków i siłowni zawieszona jest w całym kraju. Zakazana jest również działalność dyskotek i klubów, zaś w kinach, transporcie publicznym obowiązują limity miejsc.

Czy będą nowe obostrzenia? Rząd ma ogłosić decyzję w czwartek 22 października.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News