Zamknij

Milion błędnie wystawionych czeków. Kosztowne pomyłki rządu USA

09.09.2020 08:11
Milion błędnie wystawionych czeków. Kosztowne pomyłki rządu USA
fot. Shutterstock/LariBat (ilustracyjne)

Pandemia koronawirusa zwiększyła wydatki socjalne rządów na całym świecie. Stany Zjednoczone w trosce o byt swoich obywateli postawiły na wypłatę czeków.

Czek o wartości 1200 dolarów to wsparcie w ramach programu Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act. Okazuje się jednak, że nie wszystko w tym programie dopięte jest na ostatni guzik.

Rząd amerykański omyłkowo wysyła czeki mieszkańcom innych krajów. Błędy urzędników mogą kosztować nawet 1,4 mld złotych.

Pomyłki przy programach pomocowych. Błędy urzędników kosztują miliardy

73-letni emeryt z Linzu w Austrii otrzymał czek na 1200 dolarów omyłkowo wysłany do niego przez amerykański rząd w ramach programu stymulującego gospodarkę USA – poinformował austriacki nadawca ORF.

Zobacz także

Dlaczego czek pomocowy trafił do Austrii? Okazuje się, że mężczyzna ten w latach 60. przez dwa lata pracował w USA jako kelner. Jak podają austriackie media, czek otrzymała także żona emeryta, która nigdy nie pracowała w Stanach. Tylko w Austrii podobne przypadki można mnożyć.

Zobacz także

Okazuje się jednak, że problem jest globalny i nie tylko do Austriaków przychodzą amerykańskie czeki. Tych omyłkowo przesłanych jest ponad milion, a błędy urzędników w tym przypadku kosztują 1,4 mld dolarów. Skąd biorą się takie błędy? Amerykańska skarbówka bazuje na danych podatkowych obywateli sprzed lat. Często także zdarza się, że w bazie widnieją osoby nieżyjące, pod których adresy także zostają wysyłane czeki.

Szef tamtejszego ministerstwa finansów Steve Mnichin radzi obywatelom, którzy omyłkowo otrzymali czeki, by je zwrócili. Jeśli zaś zdążyli wydać pieniądze z czeków, resort prosi o wystawienie czeki na amerykańskie ministerstwo finansów. Czy przypadkowi beneficjenci czeków zdecydują się na ich zwrot? Tego rząd nie może być pewien.

RadioZET.pl/PAP