Zamknij

Czeka nas rekordowo drogi Sylwester. „Stawki iście szampańskie”

03.12.2021 19:30
Sławomir na koncercie sywestrowym
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER/East News

Sylwester w Zakopanem? Czemu nie – pod warunkiem, że za jedną noc w hotelu zgodzimy się zapłacić ponad 1000 zł. Drożyznę potęguje niepewność co do rządowych planów dotyczących restrykcji: na razie oferować można 50 procent dostępnych miejsc, możliwe jednak, że ten limit zostanie zaostrzony.

Sylwester 2021 nie pozwoli raczej zapomnieć o troskach dnia codziennego. Płacąc za noclegi i zabawę boleśnie odczujemy, że inflacja w listopadzie 2021 wyniosła rok do roku 7,7 procent, rząd zaostrzył limity dotyczące maksymalnej liczby uczestników imprez oraz nocujących w hotelach, a wiele branż wciąż musi lizać rany po wcześniejszych lockdownach.

Z raportu HRE Investmens wynika, że za chęć świętowania Nowego Roku w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach trzeba będzie zapłacić krocie. Większość miejsc została już wykupiona, do wzięcia zostały najdroższe oferty. Ceny za wyjazdy świąteczne są nawet o połowę niższe.

Sylwester 2021 będzie rekordowo drogi. Ceny wyższe niż przed pandemią

Analitycy HRE Investments nie mają dobrych wieści dla spóźnionych imprezowiczów: na chętnych na wyjazdowe spędzenie Sylwestra 2021 w Zakopanem czeka już tylko 3 procent ogółu miejsc noclegowych. A to przekłada się na ceny: cały sylwestrowy weekend kosztować może ponad 2000 zł.

Najwięcej dudków trzeba będzie zostawić w nieformalnej stolicy Tatr. Tam trudno znaleźć nocleg w cenie niższej niż 1000 zł. Nieco mniej kosztować będzie wypad do innych górskich miejscowości. Na przeciwległym końcu skali drożyzny znalazła się Krynica-Zdrój (640 zł za noc) oraz Wisła (612 zł za noc). Nie ma co liczyć na to, że uda się znaleźć tańszą okazję bliżej Sylwestra.

Lżejsze dla portfeli będzie przyjęcie kierunku na Bałtyk: tam najdroższe noclegi, wycenione na 832 zł, znajdziemy w Sopocie. Na chętnych czeka wciąż 14 procent miejsc. Szukający tańszej opcji mają do wyboru Kołobrzeg (619 zł za noc) oraz Międzyzdroje (613 zł za noc).

sylwester_2021_rekordowo_drogi_02

Oskar Sękowski, analityk HRE Investments, wskazał powody dyktowania przez hotele tak wysokich cen – o 30 procent wyższych, niż przed pandemią.

Tegoroczne stawki za noclegi mogą przyprawić o zawrót głowy kogoś, kto dawno nie korzystał z usług hoteli i pensjonatów. Trudno się dziwić panującej sytuacji – rok temu pandemia i lockdown zrobiły swoje, ograniczając ruch turystyczny w okresie świątecznym. W tym roku, póki co na Święta czy Sylwestra nie jest planowane zamykanie obiektów.

Oskar Sękowski

Wprowadzone przez rząd ostrzejsze restrykcje, ograniczające do 50 procent maksymalną liczbę oferowanych miejsc noclegowych, mają obowiązywać do 17 grudnia 2021 włącznie. Od przebiegu czwartej fali zachorowań zależy, czy obostrzenia zostaną przedłużone, poluzowane, czy też może wprowadzone zostaną znane z 2020 roku zakazy działania hoteli.

RadioZET.pl/HRE Investments