Zamknij

Czeka nas boom budowlany, ceny materiałów będą rosły

Olga Papiernik
17.03.2018 11:40
budowa
fot. Jacek Rajkowski/East News

- Jesteśmy we wczesnej fazie boomu na inwestycje budowlane, dlatego też spodziewam się dalszego dynamicznego wzrostu cen - powiedział PAP główny ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych wzrosły w ostatnim roku o ok. 30 proc.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak podały Polskie Składy Budowlane, tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent. A ceny najpopularniejszych materiałów w ciągu ostatniego roku wzrosły nawet o 30 proc.

- Branża budowlana zmaga się z gwałtownym wzrostem kosztów równocześnie w kilku wymiarach - zarówno w obszarze kosztów pracy, jak i materiałów - powiedział Kozłowski.

Zauważył, że problemy - mają związek przede wszystkim z kumulacją prac budowlanych w obecnym okresie. W ostatnich kilku latach widoczny był zastój w inwestycjach, a teraz są one uruchamiane w pełnej skali - m.in. z powodu uruchomienia finansowania z funduszy europejskich - zauważył ekspert Pracodawców RP.

Jego zdaniem - mamy zatem do czynienia ze skokowym wzrostem popytu na rynku, co w sytuacji ograniczonej podaży rąk do pracy i materiałów ma swoje odbicie w cenach. Nie dziwi nas, że nad tym problemem pochyla się Rada Mieszkalnictwa, gdyż zjawisko to stanowi poważne potencjalne zagrożenie dla realizacji programu budowy tanich mieszkań - dodał Kozłowski.

Zobacz także

- Spodziewam się dalszego dynamicznego wzrostu cen, gdyż wiele wskazuje na to, że jesteśmy dopiero w stosunkowo wczesnej fazie boomu na inwestycje budowlane. Także pozyskanie dodatkowych pracowników z Ukrainy, którzy zapełniali lukę na naszym rynku, staje się coraz trudniejsze - powiedział ekspert Pracodawców RP.

Jak przypomniał Kozłowski, - z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia sześć lat temu - wówczas skończyło się to falą bankructw w sektorze budowlanym. Uważam, że tym razem nie powtórzy się to na podobną skalę, gdyż firmy ostrożniej kalkulują koszt realizacji prac, uwzględniając prawdopodobny dalszy wzrost kosztów - podsumował.

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w 2017 roku ceny większości materiałów budowlanych wzrosły o 20-30 proc. W wielu przypadkach zagrożona jest realizacja projektów, bo brakuje dostatecznej liczby środków transportu.

Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc.

PAP/Mariusz Polit/OP