Zamknij

Bez zezwolenia ani rusz. Oto „zakazane” pamiątki z podróży

Redakcja
30.12.2019 15:27
Czego nie wolno wwozić do UE? Nowe prawo ws. owoców i kwiatów
fot. Shutterstock/Tyler Olson (ilustracyjne)

Nowe unijne przepisy nakładają na podróżujących ograniczenia dotyczące zawartości bagażu. Od 14 grudnia 2019 możemy wwieźć na teren Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ograniczenia dla podróżujących to konsekwencja wejścia w życie unijnych przepisów. Chodzi o szereg rozporządzeń Parlamentu Europejskiego w sprawie bezpieczeństwa i zdrowia roślin. Zgodnie z nowymi regulacjami,  od 14 grudnia 2019 roku podróżni mogą wwozić na teren Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Wszystkie inne rośliny przywożone na teren Unii Europejskiej muszą posiadać świadectwo fitosanitarne.

Skąd takie ograniczenia? Jak czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej, chodzi o bezpieczeństwo kwiatów, owoców czy nasion. W przywożonych spoza Unii Europejskiej roślinach znajdować się bowiem, np. grzyby, bakterie, wirusy, na które nie są odporne rodzime gatunki. To z kolei może spowodować straty w plonach bądź nawet całkowicie zniszczyć rośliny.

Kiedy wymagane jest świadectwo fitosanitarne?

Taki dokument musimy mieć ze sobą zawsze, kiedy wymaga tego państwo importu, czyli kraj, do którego wwozimy rośliny. Chodzi o akt potwierdzający stan zdrowotności roślin w przypadku ich importu do państw trzecich.  O taki dokument należy zadbać przed planowanym wywozem roślin lub owoców, które wymagają zgłoszenia do służby ochrony roślin państwa pochodzenia. Zgodnie z nowym prawem świadectwa fitosanitarnego wymagają kwiaty, nasiona, owoce i warzywa przywożone na teren Unii Europejskiej, za wyjątkiem wymienionych wyżej ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli.

Krajowa Administracja Skarbowa w swoim komunikacie przypomina również o stale obowiązującym zakazie przywozu przez podróżnych produktów mięsnych i mleczarskich. Osoby przyjeżdżające z państw trzecich, które posiadają takie produkty, powinny je umieścić w odpowiednich pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych.

Zobacz także

Dobra natury zagrożone wyginięciem także z zezwoleniem

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o certyfikatach CITES. Chodzi o gatunki zagrożone wyginięciem, których wywóz np. z egzotycznego kraju na teren Unii Europejskiej jest ograniczony. Kupowanie niektórych pamiątek w odległych zakątkach świata może przyczynić się do wyginięcia rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin, z których kupowane pamiątki są wykonane – przypomina KAS.

Stąd też ograniczenia ilościowe, wymóg wnioskowania o zezwolenie czy całkowity zakaz wywozu dóbr naturalnych z krajów trzecich.  Chodzi na przykład o kawior, wyroby wykonane ze skóry węża, kosmetyki zawierające pochodne z niedźwiedzi czy pijawek a także koralowce.

RadioZET.pl