Zamknij

Czas na spłatę subwencji. Przedsiębiorcy oddadzą pieniądze z tarczy PFR

26.07.2021 11:21
Czas na spłatę subwencji. Przedsiębiorcy oddadzą pieniądze z tarczy PFR
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Polski Fundusz Rozwoju wypłacił 61 mld zł w ramach Tarczy PFR 1.0. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Część tej kwoty wróci do państwowej kasy.

Tarcza antykryzysowa to wsparcie rządowe dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty spowodowane pandemią koronawirusa. Część właścicieli firm od poniedziałku (26 lipca2021) rozpocznie spłatę części subwencji z Tarczy 1.0, która pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR.

Równocześnie rządzący zabezpieczyli środki na wsparcie finansowe dla trzech nowych rodzajów działalności gospodarczych, które otrzymają pieniądze z tarczy antykryzysowej. Lockdown spowodował ogromne straty w wielu polskich firmach. Politycy sukcesywnie poszerzają grono uprawnionych firm do pobierania pomocy z kasy państwa. Od piątku (23 lipca 2021) po wypłatę pieniędzy mogą zgłaszać się właściciele sklepików szkolnych, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. 

Czas na spłatę subwencji. Przedsiębiorcy oddadzą pieniądze z tarczy PFR

Po zakończeniu procesu, cała umorzona kwota będzie oscylować w okolicy 40 mld zł, a ok. 20 mld zł firmy zwrócą do PFR. Ponad 40 tys. firm, po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, uprawnionych jest do zatrzymania 100 proc. wsparcia - są to przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte wprowadzonymi w wyniku pandemii ograniczeniami, działające pod 54 kodami PKD.

Do tej pory umorzyliśmy 30,3 mld zł z kwoty 48 mld przyznanych subwencji. Umarzamy średnio 63 proc. tego, co otrzymały firmy i biorąc pod uwagę zaawansowanie procesu pewnie takich proporcji trzeba się spodziewać w całym procesie umorzeń. W tej chwili 100-procentowe umorzenia otrzymało już ponad 37 tys. firm

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR

Wiceprezes PFR powiedział, że z 348 tys. firm, które otrzymały 61 mld zł wsparcia z Tarczy PFR 1.0, decyzję o umorzeniu otrzymało już 265 tys., czyli 77 proc. przedsiębiorstw. Zaznaczył, że 82 proc. firm zaaprobowało wyliczoną i przedstawioną przez PFR wartość umorzenia, 10 proc. wymagało zamian (np. w wyniku oświadczeń o stratach) i też otrzymały już decyzje, a dodatkowo ok. 7-8 proc. decyzji jest jeszcze w analizie.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm z Tarczy 1.0 i 2.0 wyniosła 68,1 mld zł. Pomoc trafiła od ok. 360 tys. firm. Średnia subwencja dla mikrofirmy zatrudniającej do 9 osób wyniosła ok. 80 tys. zł, a dla firm z sektora MSP, zatrudniających od 10 do 249 osób ok. 550 tys.