Zamknij

Czarna lista rajów podatkowych opublikowana

08.01.2020 08:18
Czarna lista rajów podatkowych opublikowana przez Francję
fot. Yabresse/Shutterstock (ilustracyjne)

Francuska administracja opublikowała we wtorek listę rajów podatkowych obejmującą 13 terytoriów i państw. Dla firm, które tam działają, oznacza to więcej kontroli fiskalnych, wyższe podatki i bardziej restrykcyjny obowiązek informowania o wynikach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dziennik ekonomiczny „Les Echos” podaje, że na liście znajdują się: Anguilla, Bahamy, Fidżi, wyspa Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Oman, Panama, Samoa Amerykańskie, Wyspy Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago oraz Vanuatu.

Francuska lista pokrywa się w dużym stopniu z ustawodawstwem dotyczącym oszustw podatkowych przyjętym przez Unię Europejską, ale Paryż postanowił dodać do czarnej listy Anguillę, amerykańskie oraz brytyjskie Wyspy Dziewicze, Bahamy i Seszele.

Zobacz także

Większość terytoriów z listy opublikowanej w 2016 nie jest już uważana za raje podatkowe. Były to: Botswana, Sułtanat Brunei, Gwatemala, Wyspy Marshalla, wyspy Nauru i Niue - terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii.

Kraje i terytoria te zniknęły z czarnej listy, ponieważ podpisały z francuską administracją umowy o wymianie informacji.

Jedynym krajem, który znajduje się na starej i nowej liście, jest Panama, przede wszystkim z powodu skandalu znanego jako Panama Papers – informuje „Les Echos”.

W 2016 roku, w ramach międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, ujawniono kulisy działalności kancelarii prawnej Mossack Fonseca z Panamy. Obsługiwała ona rachunki biznesmenów, polityków i inne osobowości, którzy starali się ukryć swoje dochody. Było to jedne z największych przecieków, pokazujących mechanizmy działania rajów podatkowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP