Zamknij

Minister finansów zaproponował czarną listę firm

18.02.2020 17:13
Czarna lista firm. Minister finansów Tadeusz Kościński o rajach podatkowych
fot. Piotr Drabik

Powinna powstać lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych - powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, w rozmowie z PAP. Przypomniał również o wejściu w życie jeszcze w tym roku e-paragonów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Szef resortu finansów uczestniczył w tym tygodniu w Brukseli w seminarium ws. działań dotyczących uszczelniania systemu podatkowego.

- Jak szacują niektórzy ekonomiści, rocznie na świecie przez nieuczciwe praktyki podatkowe i ucieczki do rajów podatkowych, państwa tracą od 500 do 600 miliardów dolarów. W samej Unii Europejskiej, według szacunków PIE (Polski Instytut Ekonomiczny - przyp. red.), to około 170 miliardów euro rocznie - podkreślił minister.

Przypomniał, że w ostatnich kilku latach luka VAT w Polsce została znacznie ograniczona, ale powoli wyczerpują się metody, jakimi dalej można byłoby ograniczać to niepożądane zjawisko. Dlatego konieczna jest międzynarodowa współpraca.

Zobacz także

W ciągu kilku lat bardzo mocno ograniczyliśmy lukę VAT w Polsce, ale powoli dochodzimy do ściany jeśli chodzi o dalsze uszczelnianie, stosując jedynie krajowe rozwiązania

Tadeusz Kościński

Czarna lista firm

Szef resortu finansów wskazał, że na razie wszyscy skupiają się na relacji B2B, czyli wzajemnych rozliczeniach między przedsiębiorstwami, które mogą skutkować tzw. karuzelami VAT-owskimi.

Kościński dodał, że w przypadku relacji B2B i dalszego uszczelniania sytemu podatkowego, konieczna jest międzynarodowa współpraca. W szczególności dotyczy to przeciwdziałania agresywnej optymalizacji podatkowej, ucieczek do rajów podatkowych.

Najlepiej byłoby, gdyby takie rozwiązania zaproponowała Komisja Europejska. Natomiast prawdopodobieństwo ich powstania jest niewielkie, ponieważ część państw Wspólnoty - rajów podatkowych - korzysta na tym, a w Unii niezbędna w przypadku przepisów podatkowych jest jednomyślność. Dlatego konieczne są działania bilateralne i multilateralne. Powinna na przykład powstać czarna lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do takich rajów. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych

Tadeusz Kościński

Zobacz także

Dodał, że Polska jest inicjatorem powołania europejskiego sojuszu na rzecz zwalczania oszustw związanych z VAT, a UE potrzebuje przyspieszonej wymiany technologii, wiedzy i najlepszych praktyk.

Wyjaśnił, że szara strefa w relacjach konsument-przedsiębiorca może polegać na tym, że płacimy jako klient za rachunek, opłacając jednocześnie podatek, natomiast później ten podatek nie jest odprowadzany przez przedsiębiorców. Minister wyjaśnił, że tego rodzaju szarej strefie ma przeciwdziałać elektroniczny paragon, który ułatwia np. gromadzenie i wyszukiwanie potwierdzeń transakcji.

Minister liczy, iż przepisy dotyczące e-paragonów uda się wprowadzić jeszcze w maju tego roku. Chodzi o zrównanie e-paragonu z potwierdzeniem papierowym. Konsument będzie miał wybór, jakiego rodzaju paragon chce dostać.

Szarej strefie - jak dodał - mają też przeciwdziałać kasy on-line.

Część przedsiębiorców od 1 stycznia 2020 roku musi posiadać takie kasy - np. mechanicy samochodowi i właściciele stacji benzynowych. Od 1 lipca sprzedaż w kasie on-line będą musiały ewidencjonować firmy, np. związane z gastronomią (właściciele restauracji, w tym sezonowych), prowadzące usługi hotelowe.

Od 1 stycznia 2021 roku kasy on-line muszą mieć też fryzjerzy, lekarze, dentyści, prawnicy czy firmy budowlane.

Zobacz także

Podatek cyfrowy. Od kiedy?

Odnosząc się do podatku cyfrowego, Kościński powiedział, że na razie czekamy w tej sprawie, co zaproponuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Prace nad wypracowaniem wspólnych zasad, jakie miałyby obowiązywać w państwach OECD, idą wolno. Propozycje mają pojawić się latem. Najlepiej byłoby, gdyby obowiązywały jedne zasady we wszystkich państwach, przynajmniej w UE, tak by firmy nie uciekały do innych

Tadeusz Kościński

RadioZET.pl/PAP