Zamknij

Cyberpunk 2077. Premiera najgłośniejszej produkcji CD Projekt Red

09.12.2020 21:36
Cyberpunk 2077, premiera
fot. Anna Golaszewska/East News

Na debiut tej gry czekają zarówno gracze przed konsolą i ekranem komputera, jak i gracze giełdowi. Co zmieni premiera gry Cyberpunk 2077 i ile zyska na tym jej twórca, czyli stale rosnący w notowaniach CD Projekt.

Cyberpunk 2077 to najnowsza produkcja polskiej spółki CD Projekt RED. Gra zadebiutuje 10 grudnia 2020 roku.

W jaki sposób producent gier stał się jedną z czołowych spółek na polskiej giełdzie i jak pierwsze recenzje nowej gry wpłynęły na notowania?

Cyberpunk 2077 i niepokój na giełdzie

Cyberpunk 2077 to gra, która została okrzyknięta przełomowym projektem, który zmienia sposób interakcji między graczem a przedstawionej w grze rzeczywistości. O potencjale gry świadczą pierwsze recenzje. Średnia ocen z w serwisie Metacritic to 91 na 100 punktów. Michał Tomaszkiewicz z Radia ZET także miał okazję zagrać i ocenić grę. Poniżej załączamy link do jego recenzji.

  Byliśmy na randce z Cyberpunkiem 2077. I już myślimy o dłuższym związku [PIERWSZE WRAŻENIA]

Pierwsze krytyczne głosy odnoszą się do błędów technicznych, które miały utrudniać grę. Takie uwagi szybko znalazły swoje odzwierciedlenie na giełdzie. Jak podaje serwis Money.pl,  początkiem tygodnia, w ciągu niecałych 24 godzin cena akcji spółki CD Projekt spadła z rekordowych 464 zł w okolice 400 zł. Obecnie notowania utrzymują się na podobnym poziomie. Nie zmienia to jednak faktu, że CD Projekt jest w czołówce najpotężniejszych spółek giełdowych.

W kwietniu spółka swoją wyceną przebiła PKO, PZU i Orlen. W czasie epidemii koronawirusa awansowała na giełdzie i stała się najbogatszą polską firmą. Giełdową wartość spółki szacowano wówczas na 27,11 mld zł.

Ile trzeba wydać, aby zagrać?

Gracze czekają na projekt Cyberpunk 2077 przynajmniej od kwietnia bieżącego roku. Pierwotnie premiera zaplanowana była bowiem na 16 kwietnia. Kolejne terminy to 17 września, 19 listopada i ostateczna data: 10 grudnia.

Zobacz także

Gra ukaże się tego dnia na PC, Xbox One, PlayStation 4 oraz Stadię. Wersje gry na Xbox One oraz PlayStation 4 będą działały także na Xbox Series X|S oraz PlayStation 5. Jak zapowiadają twórcy, w przyszłości ukaże się również darmowa aktualizacja, dzięki której Cyberpunk 2077 będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał konsol nowej generacji.

Zanim przejdziemy do cennika, warto zaznaczyć, że należy najpierw posiadać sprzęt, który tę grę „udźwignie”. Poniżej załączamy informację o wymaganiach systemowych.

Cyberpunk2077 jakie wymagania
fot.

Sama gra dostępna jest zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej. W wersji przedpremierowej, grę można było zamówić w sklepie spółki, który odpowiedzialny był za dystrybucję gry. Firma jednak latem bieżącego roku ogłosiła upadłość, zaś do klientów wystały został list od syndyka z informacją o możliwości zgłoszenia do sądu upadłościowego wierzytelności z tytułu zakupu gry.

Spółka CD Projekt Red zapewniła jednak, że osoby, które zamówiły grę w sklepie CDP ( cyberpunk.sklep.pl) i chcą, aby ich zamówienie zostało zrealizowane, nie muszą podejmować żadnych dalszych działań w sprawie — otrzymają grę na premierę, na adres podany w zamówieniu, niezależnie od pisma wysyłanego przez syndyka CDP.

Spółka we wpisie na Facebooku rekomenduje, by zamawiać grę w serwisie gog.com. Jak podaje, wówczas, „cała kwota ze sprzedaży trafia do Grupy CDP”. Ceny zaczynają się do 199 zł. Tyle trzeba zapłacić za wersję cyfrową gry oraz wersję na PC.

Gra w wydaniu pudełkowym na XBOX ONE u większości dystrybutorów kosztuje 269 złotych. Tyle samo kosztuje wersja na PS4. Grę można będzie nabyć w sklepach tj. Empik, Mediaexpert, RTV Euro AGD, a także w Lidlu.

RadioZET.pl