Zamknij

Cyberpunk 2077 wycofany ze sprzedaży w sklepie Sony Playstation

18.12.2020 11:02
Cyberpunk 2077 wycofany ze sprzedaży w sklepie Sony Playstation
fot. Shutterstock

Cyberpunk 2077 wycofany ze sprzedaży w sklepie online Sony Playstation. Decyzja ma obowiązywać do odwołania, a jej powodem są liczne błędy w grze polskiej firmy CD Projekt Red na konsole.

Cyberpunk 2077 po ośmiu latach produkcji został udostępniony dla graczy 10 grudnia 2020 roku. Gra komputerowa osadzona w realiach mrocznej przyszłości, zdominowanej przez wszechobecną technologię, została wydana m.in. na konsole Sony Playstation

Krótko po premierze gracze wskazywali na liczne błędy graficzne w Cyberpunku 2077. CD Projekt Red, który odpowiada za produkcję gry, przeprosiło za tą sytuację i zapowiedziało serię poprawek. Mimo to Sony podjęło decyzję o wycofaniu gry ze swojego sklepu online Playstation Store.

Sony wycofało Cyberpunk 2077 na PS4 i PS5

Decyzja ma związek z dużą liczbą błędów w pierwszej wersji gry na konsole Playstation 4. Jak podała firma w komunikacie, decyzja była podyktowana troską o "utrzymanie satysfakcji klientów" i ma obowiązywać do odwołania.

Zobacz także

Sony obiecało nabywcom Cyberpunk 2077 zwrot pieniędzy, jeśli się na to zdecydują. Dodano, że czas trwania zwrotu jest uzależniony od czasu i formy zapłaty za grę. 

Jak podał portal Dobreprogramy.pl, w ramach przedsprzedaży CD Projekt Red przekazał 8 mln kopii gier, z czego 59 proc. to wersje na komputery stacjonarne (PC), a reszta to konsole Playstation i Xbox od Microsoftu. 

Jak podała agencja Reutersa, szefostwo polskiej firmy nie prowadzi obecnie rozmów z Microsoftem na temat możliwości wycofania Cyberpunka 2077 z dystrybucji na Xboxy. CD Projekt Red wydał w piątek oświadczenie, komentując decyzję Sony.

Podkreślono w nim, że decyzja o wycofaniu gry na Playstation jest "tymczasowa", a gra nadal jest dostępna na konsole PS4 i PS5 przy zakupie fizycznych nośników (nie wersji online). Ci, którzy już zdecydowali się kupić grę, mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne.  

Zobacz także

Wyprodukowany przez polskie studio CD Projekt RED Cyberpunk 2077 to najbardziej oczekiwana gra wideo tego roku, jednak jej premiera wzbudziła duże kontrowersje ze względu na dużą liczbę "bugów" - błędów i problemów technicznych - zwłaszcza w wersji na konsole Playstation 4 i Xbox One. W związku z tym warszawska firma zaoferowała graczom zwrot pieniędzy za zakupione gry.

Gra nawiązuje fabularnego papierowego RPG z 1988 r. o tym samym tytule oraz gatunków powieści science-fiction Williama Gibsona, przedstawiające hiperkapitalistyczną i anarchiczną wizję przyszłości. W produkcję programu zaangażowano aktora Keanu Reevesa, który gra głównego bohatera z oryginalnej gry, rockmana-terrorystę Johnny'ego Silverhanda.

Produkt CD Projekt spotkał się w zdecydowanej większości z przychylnymi recenzjami w międzynarodowej prasie; krytycy zwracają uwagę przede wszystkim na gigantyczny rozmiar wirtualnego miasta - zwanego Night City - które można dowolnie eksplorować.

Zobacz także

"Zapłaciłbym pełną cenę tylko po to, by przechadzać się po mieście i robić zdjęcia, moje zmysły są w ciągłym upojeniu" - napisał w recenzji krytyk portalu PC Gamer. "Washington Post" docenił również wciągającą fabułę i klimat, a także aktorstwo Reevesa. Agregujący recenzje portal Metacritic dał grze ocenę 91/100 w oparciu o 50 recenzji krytyków.

Mimo to, na wiele recenzji wpływ miały techniczne błędy gry w pierwotnej jej wersji. Produkcja wzbudziła również kontrowersje wśród części krytyków z powodu konieczności binarnego wyboru płci głównego bohatera, mimo że zgodnie z tradycją gatunku cyberpunk, gra przedstawia świat, gdzie modyfikacje ciała są powszechne.

RadioZET.pl/PAP