Zamknij

Cyberpunk 2077 wrócił do PlayStation Store. Nowe otwarcie CD Projekt RED?

21.06.2021 13:32
Cyberpunk 2077 na PlayStation 4
fot. PHILIP FONG/AFP/East News

Jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat, Cyberpunk 2077 tworzony przez polskie studio CD Projekt RED, zawiodła po premierze oczekiwania fanów. Gra została wydana za wcześnie, przez co była usiana błędami. Problemy z działaniem na konsolach PlayStation 4 były tak duże, że Sony zdecydowało się na usunięcie tytułu ze swojego sklepu. Cyberpunk 2077, po ponad pół roku prac, wrócił do PlayStation Store.

Cyberpunk 2077 reklamowany był jako gra przełomowa, dająca graczom bezprecedensową wolność w rozwiązywaniu stawianych przed nimi problemów. Akcja miała być nieliniowa, a decyzje podejmowane podczas rozrywki miały rodzić konsekwencje na dalszych etapach gry. Premiera gry była przekładana z powodu konieczności dodatkowych prac poprawiających jakość produkcji, ostatecznie Cyberpunk 2077 trafił do sprzedaży 10 grudnia 2020 roku.

Zapowiedzi CD Projekt RED, twórców uważanego za jedną z najlepszych gier wszech czasów Wiedźmina 3, wprowadziły w euforię nie tylko graczy, lecz także analityków, wieszczących pobicie przez Cyberpunka 2077 rekordów sprzedaży. Gdy gra trafiła do graczy, pojawiły się jednak problemy: tytuł został wydany zdecydowanie zbyt wcześnie, przez co nie usunięto z niego wielu rzucających się w oczy błędów. Dramat przeżywali zwłaszcza właściciele konsol PlayStation 4, na których gra bywała wręcz niegrywalna. Sony podjęło więc trudną decyzję o usunięciu polskiej gry z prowadzonego przez siebie sklepu. Tytuł wrócił do PlayStation Store 21 czerwca 2021 roku.

Cyberpunk 2027 znów w sklepie PlayStation. Sprzedaż znowu ruszy?

Problemy techniczne związane z przedwczesnym wydaniem Cyberpunka 2077 wielu graczom popsuło wrażenia z rozgrywki. Pojawiły się sugestie, CD Projekt RED podjął się zadania niemożliwego: stworzenia gry nowej generacji na sprzęt, który możliwościami został daleko w tyle. PlayStation 4 i Xbox One kryją w sobie komponenty, które powstały niemal dekadę temu. Jest to jednak rynek, którego nie sposób pominąć: Japończycy sprzedali ponad 100 mln konsol, Amerykanie (według nieoficjalnych danych) około połowy tej liczby.

32230, 32312

Po pół roku pracy programistom polskiego studia udało się pokonać przeszkody, o czym świadczy decyzja Sony o przywróceniu gry do PlayStation Store. CDPR w oficjalnym komunikacie ostrzega jednak, że właściciele podstawowej wersji PlayStation 4 wciąż muszą liczyć się z możliwymi problemami podczas grania.

Podczas gdy nieustannie pracujemy nad poprawą stabilności gry na wszystkich platformach, gracze wciąż mogą odczuć związane z tym problemy w wersji Cyberpunka na PS4. Najlepsze doświadczenia z gry na PlayStation zapewnią konsole PlayStation 4 Pro i PlayStation 5.

CD Projekt RED

Polskie studio rekomenduje granie na konsolach PlayStation 4 Pro i PlayStation 5. Ta ostania miała premierę w listopadzie 2021 roku i wciąż jest trudna do zdobycia. CD Projekt RED już zapowiedział, że w drugiej połowie 2021 roku udostępni darmową aktualizację do nowej generacji sprzętu, korzystającą z możliwości dawanych przez o wiele większą moc obliczeniową.

Kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy powrót do sklepu PlayStation będzie miał wymierny wpływ na wyniki sprzedaży, czy też zainteresowanie tytułem uda się przywrócić zapowiadanymi na 2021 roku darmowymi dodatkami.

RadioZET.pl/CD Projekt RED