Zamknij

Cudzoziemcy w Polsce. NBP wyliczył, ile pieniędzy przekazali za granicę

20.07.2020 12:58
Cudzoziemcy w Polsce. NBP wyliczył, ile pieniędzy przekazali za granicę
fot. Halfpoint/shutterstock (ilustracyjne)

Cudzoziemcy pracujący w Polsce tylko w pierwszym kwartale tego roku przelali swoim rodzinom za granicą ponad 3,7 mld złotych. To nieco mniej niż rok temu – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

Cudzoziemcy pracujący w Polsce część swojej wypłaty przelewają rodzinom mieszkających poza granicami. Takie transfery to miliardy złotych każdego roku. NBP wyliczył, że w pierwszych miesiącach 2020 roku było to 3,7 mld złotych.

To mniejsza suma niż w poprzednich latach. Skąd wziął się taki spadek? Zdaniem NBP chodzi o malejące transfery dokonywane przez pracowników krótkookresowych.

NBP: pracujący w Polsce cudzoziemcy przelali za granicę 3,7 mld złotych

"Zanotowany spadek wynikał z malejących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosły 3,0 mld zł wobec 3,2 mld zł w pierwszym kwartale 2019 r." - napisano w bilansie płatniczym za I kwartał.

Zobacz także

NBP przypomniał, że chodzi głównie o przelewy dokonywane przez Ukraińców, którzy stanowią największą grupę cudzoziemców w Polsce. Wyniosły one 3,0 mld zł i stanowiły 82,4 proc. wszystkich środków.

Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,2 mld złotych 

– wskazał NBP

Bank informuje też o zarobkach Polaków za granicą, które trafiają do kraju. W pierwszym kwartale 2020 roku z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 3,6 mld zł. Imigranci krótkookresowi przelali do Polski 0.9 mld złotych, zaś długookresowi - 2,7 mld złotych.

Zobacz także

To także niższa kwota niż w ubiegłych latach. Jak podaje NBP, mniejsze przelewy odnotowano z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Odnotowano jednak wzrost środków przekazywanych do Polski z Norwegii i Holandii. Krajem z największą wartością przekazów pieniężnych nadal pozostały Niemcy.

Tylko z tego kraju w pierwszym kwartale do Polski trafiło 1,2 mld złotych. Tuż za Niemcami na drugim miejscu pod względem wielkości transferów jest Wielka Brytania. Z Wysp do Polski wpłynęło ponad 700 mln złotych w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

RadioZET.pl/NBP/PAP