Zamknij

ZUS wspierają cudzoziemcy. Coraz częściej zakładają własny biznes

Katarzyna Witwicka
16.12.2019 12:17
Cudzoziemcy ubezpieczeni w ZUS. Coraz częściej zakładają działalność
fot. Shutterstock/SFIO CRACHO (ilustracyjne)

Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na własną działalność gospodarczą w Polsce – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Przedsiębiorców spoza granic Polski jest w naszym kraju o 4,5 tysiąca więcej niż cztery lata temu. Jak podał ZUS, chodzi o 19,4 tysiące osób, głównie Ukraińców.

Z danych ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz posiadają obywatelstwo inne niż polskie, wzrosła z 65 tysięcy w grudniu 2008 roku do ponad 569 tysięcy w grudniu 2018 roku.

Zobacz także

W 2019 roku odnotowano 683 tysięcy cudzoziemców w ZUS. To oznacza ponad 10-krotny wzrost ich liczby w polskim systemie ubezpieczeniowym w ostatnim dziesięcioleciu.

Jak wskazał, rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek, w grudniu 2015 roku osób prowadzących działalność gospodarczą i płacących z tego tytułu składki było w Polsce 14, 924, a obecnie - niemal 19,5 tysiąca.

Zobacz także

Kto zakłada biznes w Polsce?

Najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej w Polsce są obywatele Wietnamu  i Ukrainy – wskazuje ZUS. Na drugim miejscu s a Rosjanie, a na trzecim Białorusini.

W całej Polsce na ponad 19 tysięcy cudzoziemców prowadzących własny interes, aż 4786 osób to obywatele Ukrainy. To najliczniejsza grupa - stanowi około jednej czwartej ogółu

- poinformował Szczurek.

Składki ZUS w 2020 roku

W 2020 roku składki na ZUS pójdą w górę. To efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, które zgodnie z prognozą, wzrośnie do kwoty 5227 złotych.  Zgodnie z obowiązującym prawem, podstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Ile zatem zapłacą przedsiębiorcy? W przeliczeniu na złotówki składka wzrośnie z 975 złotych do 1069 złotych. A to kwota bez składek zdrowotnych, których wysokość będzie znana dopiero w 2020 roku.

Zobacz także

Ratunkiem dla samozatrudnionych może być procedowany w parlamencie rozszerzony mały ZUS od 1 lutego 2020 roku. Limit dochodów uprawniający do skorzystania z nich zostanie podniesiony do 120 tysięcy złotych rocznie (6 tysięcy miesięcznie). To sprawi, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów.

RadioZET.pl/PAP