Zamknij

Resort pracy chce ułatwić zatrudnianie cudzoziemców

Olga Papiernik
02.03.2018 08:58
pracownik
fot. East News

Zagraniczni pracownicy zaczęli wypełniać lukę w finansach ZUS. Resort pracy chce ułatwić ich zatrudnianie - czytamy w piątkowej w "Rzeczpospolitej".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Cudzoziemcy nie tylko z powodzeniem ratują polski rynek pracy, ale też stają się coraz większym wsparciem dla finansów publicznych - czytamy w artykule.

Jak wynika z szacunków "Rzeczpospolitej", w zeszłym roku mogli oni oddać państwu nawet 3-6 mld zł w postaci różnych danin. Chodzi o osoby, które są zarejestrowane w ZUS, pracują legalnie na umowę-zlecenie lub na umowę o pracę i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne oraz PIT. Ich liczba według danych ZUS na koniec 2017 r. sięgnęła już 440 tys. i była aż o 50 proc. większa niż przed rokiem i o 140 proc. większa niż przed dwoma laty.

- Wpływy podatkowe i składkowe od cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS mogą wynosić 5,2 mld zł - wylicza dla "Rz" , ekspert Pracodawców RP. - To orientacyjne kwoty, bez wątpienia jednak szybki przyrost cudzoziemców w rejestrach ubezpieczonych jest jedną z przyczyn stosunkowo dobrej sytuacji finansowej ZUS, który rok zakończył z deficytem mniejszym, niż planowano - dodał.

Zobacz także

- To pozytywne zjawisko. Nie tylko dlatego, ze cudzoziemcy wspierają ubezpieczenia społeczne i budżet państwa, ale też dlatego, że poprawiają fatalną u nas proporcje między osobami pracującymi a nie pracującymi. W pewien sposób dorzuca się więc do kosztów świadczeń wypłacanych niepracującym Polakom - uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Rz/PAP/OP