Zamknij

Zwolnienie z ZUS także dla dłużników. Jest kilka warunków

29.04.2020 10:07
Covid-19. Zwolnienie ze składek a zadłużenie w ZUS. Kto może skorzystać
fot. Shutterstock/Mariola Anna S (ilustracyjne)

Zadłużeni przedsiębiorcy także skorzystają ze zwolnienia ze składek. Jest jednak kilka warunków – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zalegałeś z zapłatą składek do ZUS w 2019 roku? Nadal możesz skorzystać ze zwolnienia. Jak informuje urząd, przedsiębiorcy, którzy mieli zaległości w 2019 roku poniżej 12 miesięcy, mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek. Chodzi np. o sytuacje, kiedy firma nie opłacała składek przez 3 lub 6 miesięcy.

ZUS przypomina, że zwolnienie ze składek zgodnie z opinią Komisji Europejskiej stanowi pomoc publiczną. Co do zasady, mogą z niej skorzystać podmioty, które nie miały długu w ZUS pod koniec 2019, a ich sytuacja finansowa pogorszyła się dopiero w 2020 roku na skutek epidemii.

Jednak jeśli przedsiębiorca miał dług na koniec 2019 roku, ale wcześniej zawarł umowę z Zakładem o rozłożenie opłaty należności na raty – nadal może skorzystać ze zwolnienia z opłat na ZUS.

Zakład wyjaśnia, że ze zwolnienia nie skorzystają firmy, które w 2019 roku miały zadłużenie z tytułu składek za okres równy lub dłuższy niż 12 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać za to firmy, które podpisały z ZUS umowę ratalną lub nie opłacały składek np. przez 6 miesięcy.

Dla kogo zwolnienie z ZUS?

  • Zwolnienie ze składek na ZUS to jeden z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców elementów tarczy antykryzysowej. Mogą z niego skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Zobacz także

  • Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Zobacz także

  • Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Zobacz także

  • Tarcza 3.0, którą zajmuje się obecnie Sejm, jeszcze bardziej rozszerza krąg beneficjentów. Jeśli posłowie przyjmą projekt, to ze zwolnienia będą mogli skorzystać samozatrudnieni także wtedy, gdy ich przychód był wyższy niż 300 procent średniej pensji tj. 15 681 tys. zł. Warunkiem jest jednak to, by ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł. Takie kryterium rozszerza krąg beneficjentów zwolnienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze zwolnienia skorzystają wyłącznie ci samozatrudnieni, których przychód nie przekraczał limitu 15,6 tys. złotych.

RadioZET.pl/ZUS