Zamknij

Niestraszna im utrata pracy. Polacy boją się obniżek pensji

03.04.2020 08:48
Covid-19. Zwolnienie z pracy i obniżka pensji. Czego boją się Polacy
fot. Shutterstock/Transport Stockphoto (ilustracyjne)

Więcej osób obawia się cięć przy wynagrodzeniu niż redukcji etatów w firmach – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów na temat wpływu koronawirusa na rynek pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Niższego wynagrodzenia obawia się prawie 60 procent ankietowanych. Utraty pracy zaś – 38 procent. To wyniki badania IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Epidemia koronawirusa osłabiła popyt na większość usług i towarów. Zamykane są zakłady fryzjerskie, sklepy odzieżowe i niektóre fabryki, które zmuszone były wstrzymać produkcję. Gdy firma nie zarabia, nie potrzebuje  tylu rąk do pracy. Pracodawcy albo zatem zwalniają pracowników, albo w najlepszym wypadku zmniejszają czasowo pensje.

Zobacz także

Autorzy analizy wskazują, że lęk przed utartą pracy jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości firmy. Największe obawy występują wśród pracowników małych firm. Tu niemal co drugi pracownik obawia się, że z dnia na dzień zostanie bez środków do życia. W dużych firmach, co trzecia osoba ma takie obawy. Ankietowani najczęściej wskazywali jednak na ryzyko obniżki pensji.

Niektóre branże przeniosły biznes do domów decydując się na pracę zdalną. W ten sposób swoje obowiązki wykonuje 14 procent badanych. Dla 57 procent jednak nic się nie zmieniło – ci ankietowani wskazali odpowiedź „normalnie przychodzę do pracy”.

Zobacz także

Jak mówił PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki wśród tych, którzy pracują „jak zawsze” dominują osoby z wykształceniem zawodowym i średnim, którzy z racji wykonywanego zawodu muszą być na stanowisku pracy. "Nie można przecież fabryki przenieść do domu" - powiedział.

Większość pracujących zdalnie ma wykształcenie wyższe i zajmuje stanowiska specjalistyczne, których pełnienie nie wiążę się z koniecznością obecności w zakładzie pracy.

Zobacz także

Badanie wskazało, że 16 procent ankietowanych przebywa na urlopach. Chodzi zarówno o płatny wypoczynek, jak i bezpłatne wolne. Część z tych osób jest na zwolnieniu lekarskim lub zasiłku opiekuńczym w racji opieki nad dzieckiem. Z kolei 4,5 proc. badanych nie wykonuje obowiązków zawodowych z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia. Chodzi głównie o kobiety.

RadioZET.pl/PAP