Zamknij

Polecony trafi prosto do skrzynki. Zmiany w prawie pocztowym

21.04.2020 14:43
Covid-19. Zmiana zasad dostarczania listów i paczek
fot. Anna Golaszewska/East News

Listy polecone nie będą już wymagały osobistego odbioru. Obejdzie się też bez pokwitowania w przypadku paczek przywiezionych przez kuriera. Oto zmiany w prawie pocztowym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o nowelizacji prawa pocztowego w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi o ograniczenie kontaktu listonoszy i kurierów z adresatami paczek i listów. Co się zmieni?

Będzie mniej formalności i więcej ostrożności w procedurze dostarczania przesyłek. Jak podał Urząd Komunikacji Elektronicznej, w stanach nadzwyczajnych lub w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego zmieniają się zasady dotyczące doręczania listów poleconych i przesyłek kurierskich.

Zgodnie z nowym prawem, listy polecone będą doręczone do skrzynki pocztowej adresata bez konieczności składania przez niego specjalnego wniosku, tak jak było to do tej pory. Co więcej, kurier nie będzie wymagał pokwitowania przy odbiorze listów i paczek.

Zobacz także

Jak podkreśla UKE, zmiany te nie dotyczą jednak przesyłek wysłanych przez sądy, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komornika sądowego.

 

RadioZET.pl/UKE