Zamknij

Kierowcy apelują do rządu o zawieszenie poboru opłat na drogach

25.03.2020 14:32
Covid-19. Zawieszenie poboru opłat Viatoll. Apel kierowców
fot. East News/Damian Klamka

Drogi publiczne będą bezpłatne? Branża transportowa apeluje do rządu o zawieszenie poboru opłat za przejazd pod drogach publicznych objętych systemem Viatoll na czas epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przewoźnicy odnotowują straty wywołane przez epidemię koronawirusa. Jak sami wskazują, czasowe zwolnienie ich z opłat za przejazd drogami publicznymi objętych systemem Viatoll byłoby dla nich wsparciem ze strony rządu, jakiego oczekują.

- Przez ostatnie 20 lat przewoźnicy drogowi nie zwracali się z podobnymi apelami o tak konkretne wsparcie rządowe. Niemniej taka decyzja wpisałaby się w zakres pomocy jaki przygotowywany jest dla przedsiębiorców przez polskie władze w ramach tzw. tarczy antykryzysowej – informuje Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Zobacz także

W piśmie do Ministra Instrastruktury i Ministra Finansów kierowcy powołują się na raport PwC „Transport przyszłości”, przygotowanym we współpracy z TLP. Z analizy tej wynika, że na każde przejechane 100 km każdy pojazd ciężarowy o dmc powyżej 3,5 t generuje w przybliżeniu około 208 złotych wpływów do budżetu państwa. To kwota na którą składa się odprowadzany przez firmy transportowe podatek VAT, opłata paliwowa, akcyza, podatek od środków transporty, opłata środowiskowa, opłaty za rejestracje oraz obciążenia podatkowe i społeczne przedsiębiorców i kierowców.

Zobacz także

Przewoźnicy napisali w liście do ministerstw, że branża odnotowuje straty przez spadki zapotrzebowania na usługi przewozowe zarówno na obszarze Unii Europejskiej, jak i na rynku krajowym.

Kierowcy w tym trudnym okresie nadal wykonują swoją pracę, mimo licznych przeciwności spowodowanych nie tylko przez Covid-19, ale również przez nieuzasadnione reakcje wielu podmiotów, np. zamykanie kierowcom dostępu do toalet i pomieszczeń sanitarnych na stacjach benzynowych przy głównych szlakach komunikacyjnych czy też w miejscach załadunku/rozładunku towarów. Liczne zobowiązania finansowe wobec Skarbu Państwa, kontrahentów, podwykonawców czy firm ubezpieczeniowych stają się coraz trudniejsze do spełnienia. Płynność finansowa polskich przewoźników jest coraz bardziej zagrożona 

– czytamy w liście

Związek „Transport i Logistyka” przypomina, że zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w samym tylko transporcie międzynarodowym zgłoszonych jest ponad 35 tysięcy firm, które wykorzystują ponad 245 tysięcy pojazdów. Liczba ta nie uwzględnia kierowców krajowych.

To właśnie o pomoc w utrzymaniu się na rynku dla wszystkich wymienionych przedsiębiorców niniejszym uprzejmie proszę Pana Ministra" – pisze Maciej Wroński, Prezes "Transport i Logistyka Polska".

RadioZET.pl