Zamknij

Coraz mniej wniosków o zawieszenie biznesu. Rząd: to zasługa tarczy

05.05.2020 11:22
Covid-19. Zawieszenie i likwidacja działalności. Dane CEIDG
fot. Shutterstock/Rido (ilustarcyjne)

Przedsiębiorcy coraz rzadziej likwidują lub zawieszają biznes – wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zdaniem resortu rozwoju to zasługa rządowego wsparcia w związku z epidemią koronawirusa.

  • W kwietniu 6,7 tysięcy firm zostało zlikwidowanych
  • Prawie 24 tysiące przedsiębiorców zawiesiło działalność
  • Zawieszeń i likwidacji biznesu było łącznie o około 49 proc. mniej niż w marcu
  • Zdaniem resortu rozwoju taki spadek to dowód skuteczności tarczy antykryzysowej

"W kwietniu odnotowaliśmy łącznie o ok. 49 proc. mniej zawieszeń i likwidacji działalności gospodarczych niż w marcu, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa" – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Z danych CEIDG, na które powołuje się resort rozwoju wynika, że w kwietniu działalność zawiesiło w sumie 23,9 tys. firm. To o 50 proc. mniej niż w marcu, kiedy to 48,9 tysięcy osób zawiesiło działalność. W porównaniu z liczbą zawieszonych działalności w kwietniu 2019 roku – wniosków o wstrzymanie biznesu jednak przybyło. W analogicznym okresie ubiegłego roku nieco ponad 20 tysięcy przedsiębiorców zawiesiło działalność.

Zobacz także

Różnicę widać również w liczbie zlikwidowanych działalności. Tych w kwietniu było 6,7 tys., czyli o 42 proc. mniej niż w marcu. Wówczas 11,7 tys. firm zostało zlikwidowanych.  Co ciekawe, w kwietniu tego roku zlikwidowano mniej działalności niż w analogicznym okresie 2019 roku. Wówczas odnotowano ponad 15 tys. zlikwidowanych firm, czyli o 57 proc. więcej niż w kwietniu 2020 roku.

O czym świadczą te dane? Zdaniem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz – o skuteczności tarczy antykryzysowej.

Cieszę się, że po lekkim tąpnięciu, z jakim mieliśmy do czynienia szczególnie w drugiej i trzeciej dekadzie marca, w kwietniu odnotowaliśmy wyraźny spadek zawieszonych i likwidowanych działalności gospodarczych w Polsce. To oznacza, że po pierwszym szoku, jaki wywołała epidemia koronawirusa, przedsiębiorcy postanowili przeczekać i zawalczyć o swoje biznesy. To także dowód na to, że funkcjonująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa spełnia swoją rolę i pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość 

- podkreśla wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej to ostateczność dla wielu firm dotkniętych epidemią koronawirusa. Przerwane łańcuchy dostaw, absencja pracowników, brak dochodów i pieniędzy na wypłaty i podatki to dla wielu przedsiębiorców powody ku podjęciu takiej decyzji. 

Resort rozwoju przypomina, że w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS, ani VAT.

„Ponadto, przepisy pozwalają na wznowienie działalności gospodarczej w każdym momencie. Po zakończeniu trwającej obecnie epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy będą zatem mogli bez problemu wrócić do prowadzenia swoich firm” – czytamy w komunikacie.

Jak zawiesić działalność gospodarczą? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>>

RadioZET.pl/PAP