Zamknij

Zakaz zwalniania pracowników z powodu epidemii. Nowe prawo w Hiszpanii

28.03.2020 13:02
Covid-19. Zakaz zwalniania pracowników w Hiszpanii
fot. EPA/DAVID ARQUIMBAU SINTES

Hiszpański rząd w trosce o pracowników przyjął rewolucyjne przepisy. Pracodawcy nie będą mogli ich zwolnić z powodu epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd Hiszpanii pod przewodnictwem Pedra Sancheza zatwierdził w piątek na posiedzeniu nowe przepisy zakazujące zwalniania pracowników z powodu epidemii koronawirusa.

Zobacz także

Hiszpański premier napisał na Twitterze, że rząd zatwierdził pakiet zmian chroniących pracowników. Zgodnie z nim, zwolnienie nie może być uzasadnione spadkami obrotów przez epidemię koronawirusa.

Jak poinformowała minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Diaz, zakaz zwalniania pracowników w związku z koronawirusem będzie tymczasowy i zakończy się wraz z ustaniem epidemii.

Rząd nie zabronił zwalniać pracowników z powodów dyscyplinarnych, a jedynie zablokował możliwość zwalniania członków personelu z przyczyn ekonomicznych, technicznych, produkcyjnych oraz innych mających związek z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa 

- dodała Diaz

O takie przepisy apelowali wcześniej związkowcy w Hiszpanii. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o ponad 72 tysiącach zakażonych w tym kraju. Liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii wzrosła do 5690 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP