Zamknij

Zwolnienie z ZUS dla firm [ZASADY, TERMINY]

28.03.2020 14:49
Covid-19. ZUS. Zwolnienie ze składek - zasady, terminy
fot. Shutterstock/IgorGolovniov (ilustracyjne)

Sejm uchwalił tzw. tarczę antykryzysową. Najbardziej wyczekiwanym przez przedsiębiorców jej punktem jest zwolnienie ze składek ZUS. Nie wszyscy jednak skorzystają.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zgodnie z tarczą antykryzysową Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie upominał się o składki od niektórych firm.  

Chodzi jednak wyłącznie o mikrofirmy, zatrudniające nie więcej niż 9 osób. Ze zwolnienia skorzystają też samozatrudnieni. W przypadku samozatrudnionych jest jednak haczyk. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać też samozatrudnieni z przychodem do 15 tys. 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie.

Zobacz także

Ci przedsiębiorcy nie będą musieli wpłacać składek do ZUS za marzec, kwiecień i maj. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), FEP (Fundusz Emerytur Pomostowych).

Zobacz także

Co z ubezpieczeniem w okresie zwolnienia ze składek? Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby mają zachowane prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za ten okres.

ZUS podkreślił, że jest przygotowany na ekstra wydatki i brak wpływów ze strony przedsiębiorców.

Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS 

– podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

RadioZET.pl/PAP