Zamknij

Nowe ulgi w składkach ZUS. Przedsiębiorcy zapłacą o połowę mniej

08.04.2020 08:18
Covid-19. ZUS. Zwolnienie ze składek na nowych zasadach
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd chce wprowadzić poprawki do obowiązującej od 1 kwietnia tarczy antykryzysowej. Jedna z nich przewiduje rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Chodzi o zwolnienie z ZUS, które dziś przewidziane jest jedynie dla mikrofirm. Ulgę w spłacie składek, jednak na innych zasadach niż mikrofirmy mają uzyskać przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym. Ci pracodawcy zyskaliby 50 procent ulgi w spłacie składek za siebie i pracowników.

Taka zmiana znalazła się w projekcie nowej tarczy antykryzysowej, którą we wtorek na konferencji zapowiedział rząd.

Będzie to ulga oparta o bardzo proste oświadczenie, nad którym pracuje już dzisiaj ZUS. Mamy nadzieję, że wraz z podpisem prezydenta pod ustawą, ZUS będzie gotowy udostępnić te świadczenia 

- powiedziała minister Emilewicz podczas konferencji prasowej

Nowy projekt zakłada rozwiązania, które mają pomóc ponadto rolnikom i przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego. Chodzi np. o zasiłek w wysokości 1300 złotych w przypadku objęcia rolnika kwarantanną. Nowe przepisy zakładają również wydłużenie terminów na realizację niektórych obowiązków przez obywateli, w tym m.in. dotyczących posiadaczy pojazdów. Zmiany mają nastąpić również w kwestii mikropożyczek, o które będą mogli ubiegać się także samozatrudnieni.

Zobacz także

Zgodnie z oceną skutków regulacji, zmiany przewidziane w projekcie mają kosztować państwo ponad 18 mld zł.

RadioZET.pl/PAP