Zamknij

Mikrofirmy i samozatrudnieni zwolnieni z ZUS. Jest projekt ustawy

26.03.2020 13:05
Covid-19. ZUS. Zwolnienie ze składek na 3 miesiące
fot. East News/Mariusz Grzelak/REPORTER

Do Sejmu wpłynął projekt zwalniający najmniejsze firmy z konieczności wpłaty składek na ZUS. To element pakietu zmian w ramach tarczy antykryzysowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Firmy zatrudniające do 9 pracowników i samozatrudnieni będą zwolnieni z opłaty składek na ubezpieczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie upominał się o składki przez 3 miesiące.

Przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do czerwca 2020 roku. Projekt przewiduje również przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu 2020 r. (do 1 czerwca 2020 r.) i czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach skarbowych i ZUS-owskich.

To część tzw. tarczy antykryzysowej, którą w najbliższych dniach zajmie się parlament. Pomoc dla firm poza zwolnieniem przedsiębiorców z ZUS przewiduje także dopłaty do wynagrodzeń, mikropożyczki i odroczenie terminu wpłat niektórych podatków. Taka pomoc kosztuje budżet 212 mld złotych.

Zobacz także

Tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych.

RadioZET.pl/PAP