Zamknij

ZUS: zwolnieni ze składek nie muszą obawiać się egzekucji

07.04.2020 09:12
Covid-19. ZUS. Zwolnienie ze składek i z egzekucji
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mikroprzedsiębiorcy zatrudniający maksymalnie 9 pracowników mogą liczyć na zwolnienie ze składek na ZUS. Jak wskazuje prezes ZUS, przedsiębiorcy unikną egzekucji nawet jeśli nie zgłosili się jeszcze do zwolnienia.

Prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku, mają na to czas do 30 czerwca 

- podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Jak dodaje, w tej sytuacji, nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał wobec takich osób postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy przedsiębiorca wniosek już złożył, czy też dopiero zastanawia się nad taką możliwością.

Zobacz także

ZUS przypomniał, że pozostali przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie składek lub rozłożenie terminu ich spłaty na raty. Wówczas firmy te będą zwolnione z opłaty prolongacyjnej.

Zwolnienie z ZUS dla mikrofirm – warunki

Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 rokiem. Przez okres zwolnienia ze składek pracodawca i pracownicy nadal będą mieli prawo do ubezpieczenia.

Zobacz także

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 procent przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Poniżej załączamy wniosek o zwolnienie z ZUS

Należy go przesłać za pośrednictwem PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych. Można także przesłać go pocztą lub osobiście umieścić w skrzynce na dokumenty w placówce ZUS. Po złożeniu wniosku ZUS skontaktuje się z przedsiębiorcą mailowo lub telefonicznie.

RadioZET.pl/ZUS