Zamknij

Zmiany w zasiłku opiekuńczym. ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie

26.03.2020 07:29
Covid-19. ZUS. Wypłata zasiłku opiekuńczego przedłużona na kolejne dni
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom na dłużej niż 14 dni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał oświadczenie w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Specjalny zasiłek opiekuńczy wprowadzony dla rodziców na mocy specustawy  o koronawirusie miał obowiązywać przez 14 dni. Szkoły miały być bowiem zamknięte na dwa tygodnie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował jednak, że także w kolejnych dniach rodzice będą mogli skorzystać ze świadczenia.

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów 

– informuje zakład

To następstwo decyzji o zamknięciu szkół nie na dwa tygodnie, lecz do Wielkanocy. ZUS dodaje, że trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 roku.

Zobacz także

- W tej sytuacji rodzicom, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Specjalny zasiłek opiekuńczy. Dla kogo?

Zgodnie z obowiązującą specustawą dotyczącą koronawirusa, rodzice i opiekunowie mogą starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie świadczenie przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, które nie ukończyły 8 lat.

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. Poniżej załączamy wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Zwykły zasiłek opiekuńczy także na nowych zasadach

Rzecznik ZUS przypomina, że rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz Z-15A dostępny na stronie ZUS oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni 

– podkreśla rzecznik

RadioZET.pl