Zamknij

Umowy o dzieło i zlecenia będą rejestrowane w ZUS. Co to oznacza?

30.03.2020 13:27
Covid-19. ZUS. Rejestracja umów zlecenia i umów i dzieło
fot. Shutterstock/fizkes (ilustracyjne)

Tarcza antykryzysowa przewiduje rejestrację umów o dzieło i zleceń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Cel? Wypłata tzw. świadczeń postojowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że w pakiecie Tarczy Antykryzysowej, która będzie teraz przedmiotem obrad Senatu, znalazło się specjalne świadczenie dla pracowników i samozatrudnionych.

Chodzi o wypłatę tzw. świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla pracowników zatrudnionych na postawie umowy o dzieło i umowy zlecenie. Umowy te do tej pory nie były rejestrowane w ZUS, lecz aby wypłacić pracownikom świadczenia – jest to konieczne.

W pakiecie tarczy jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, które do tej pory nie były rejestrowane, stąd wynika potrzeba zarejestrowania 

- wskazała Maląg

Po opublikowaniu projektu tarczy antykryzysowej z zapisem o rejestracji tych umów pojawiły się pytania o ich oskładkowanie. Jak zaznaczyła Maląg tzw. śmieciówki również powinny być oskładkowane „patrząc na swoją przyszłość, swoje przyszłe emerytury”. Dodała jednocześnie, że rząd powinien mieć pełną wiedzę na temat umów o dzieło.

Zobacz także

Świadczenia postojowe dla pracowników na „śmieciówkach”

ZUS wypłaci samozatrudnionym i osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie i o dzieło tzw. świadczenie postojowe. Chodzi o ok. 2 tys. zł, które ma być nieoskładkowane i nieopodatkowane.

W przypadku zleceniobiorców lub osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, których przychód z umów nie przekracza 1300 złotych, czyli połowy minimalnej pensji, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości ich wynagrodzenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP