Zamknij

Przedsiębiorcy zwolnieni z ZUS na trzy miesiące. Jest jeden warunek

23.03.2020 07:52
Covid 19. ZUS. Przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek
fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Zwolnienie zamiast odroczenia składek ZUS. Prezydent Duda wysłuchał przedsiębiorców i zdecydował o odciążeniu ich w obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia. Stawia jednak jeden warunek. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W najbliższym tygodniu posłowie zajmą się projektem tzw. tarczy antykryzysowej. Ta przewiduje m.in. preferencje w ZUS, ulgi podatkowe dla firm i mikropożyczki.

Prezydent poinformował, że w piątek w godzinach popołudniowych otrzymał ten projekt i zaznaczył, że zawieszenie składek jest ich niewystarczającym rozwiązaniem. Jak dodał, należy czasowo zwolnić przedsiębiorców z obowiązku uiszczania składek.

Uznałem, że konieczne jest wprowadzenie trwałego zwolnienia, czyli takiego, że przez trzy miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS i nie będzie trzeba tych składek potem spłacić.  To nie będzie żaden dług wobec ZUS-u, to będzie najnormalniejsze w świecie zwolnienie, musi zostać do ustawy wpisane. Żeby to była gwarancja, że ten koszt nie będzie obciążał samozatrudnionego, czy najmniejszego pracodawcy, jakim jest mikroprzedsiębiorca zatrudniający do 9 osób 

– oświadczył Andrzej Duda

Prezydent potwierdził, że wysłuchał postulatów przedsiębiorców i zdecydował o zwołaniu spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, prezes ZUS Gertrudą Uścińską i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką. Efekt? Decyzja o zwolnienie z ZUS.

Jest jednak jeden warunek.

Po długiej dyskusji, obliczeniach, ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 procent w stosunku do lutego 2020 roku 

- poinformował w sobotę prezydent

Całkowite zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące dla firm ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak stwierdził decyzja prezydenta jest słuszna, a zwolnienie zamiast odroczenia składek pomoże przedsiębiorcom. Dodał, ze II kwartał będzie dla przedsiębiorstw bardzo trudny.

Zobacz także

"To bardzo dobre odciążenie wszystkich mikrofirm. Większe firmy, które odczuwają spadek przychodów, mogą korzystać także ze znaczącego wsparcia - finansowanie pensji i finansowanie składek ZUS przez FGŚP"  –  napisał na Twitterze Paweł Borys.

RadioZET.pl/PAP