Zamknij

Co dalej z wypłatą rent i emerytur? Jest stanowisko prezes ZUS

28.03.2020 11:19
Covid-19. ZUS. Emerytury. Wypłata trzynastki
fot. Shutterstock/Matej Kastelic (ilustracyjne)

- W żadnym wypadku nie jest zagrożona wypłata emerytur ani rent. Jesteśmy przygotowani - zapewniła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa doprowadziła do zwiększenia wydatków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie ze składek dla najmniejszych firm czy wypłata ekstra zasiłków opiekuńczych i świadczeń dla bezrobotnych znacznie obciążyła fundusz. Czy wypłata emerytur i rent wraz z trzynastkami jest zagrożona?

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewnia, że wypłaty będą realizowane na czas. Dodała, że rozpoczęte zostały także przygotowania do wypłat trzynastej emerytury.

Zobacz także

Pytana w Polsat News o wypłaty świadczeń w obliczu epidemii koronawirusa odparła, że ZUS jest przygotowany.

Jesteśmy już przygotowani do wypłat, płatność świadczeń emerytalnych na kwiecień i rozpoczęliśmy również przygotowanie do wypłat tzw. trzynastych emerytur 

– mówiła prezes ZUS

Dodała, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w dobrej kondycji finansowej. Prezes ZUS odniosła się też do sytuacji na rynku pracy, która przyniosła falę wypowiedzeń i zwiększone zainteresowanie zawieszeniem działalności.

Zobacz także

Zapytana, czy zanotowano wzrost zgłoszeń po zasiłki dla bezrobotnych w związku z zamykaniem miejsc pracy Uścińska odparła, że "w ostatnim okresie odnotowaliśmy około 19 tysięcy wyrejestrowań z działalności, ale w żadnym wypadku liczba ta nie jest większa niż była w poprzednich miesiącach".

Dodała, że dane za marzec będą analizowane w kwietniu, co da pełny obraz obecnej sytuacji na rynku pracy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP