Zamknij

ZUS: ponad 235 tysięcy wniosków o ekstra zasiłek opiekuńczy

07.04.2020 15:16
Covid-19. ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – wniosek
fot. Anna Golaszewska/East News

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 235 tysięcy wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To jedno z rozwiązań wynikające ze specutawy o koronawirusie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rodzice, których dzieci pozostały w domach ze względu na epidemię koronawirusa i zamkniecie szkół mogą starać się o dodatkowe wsparcie. Specustawa o koronawirusie umożliwia wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Mogą się o niego ubiegać rodzice dziecka, które nie ukończyło 8 lat. Początkowo zasiłek przysługiwał przez dwa tygodnie, jednak wydłużono termin wypłaty świadczenia na kolejne 14 dni. Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

Zobacz także

ZUS informuje, że o zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skorzystają też rodzice pełnoletnich dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także tych dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Co istotne, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy – wniosek

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

RadioZET.pl/ZUS