Zamknij

ZUS wypłaci pracownikom świadczenia. Kto na tym skorzysta?

28.03.2020 16:59
Covid-19. ZUS. 2 tysiące złotych dla pracowników i samozatrudnionych
fot. Shutterstock/Stockcrafterpro (ilustracyjne)

Tarcza antykryzysowa, którą przyjął ostatnio Sejm przewiduje świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla osób na „śmieciówce” i samozatrudnionych. Wyjaśniamy, jak je uzyskać.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS wypłaci samozatrudnionym i osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie i o dzieło tzw. świadczenie postojowe. Chodzi o ok. 2 tys. zł, które ma być nieoskładkowane i nieopodatkowane.

Takie świadczenie ma być wypłacane pracownikom, którzy z racji przestoju firmy spowodowanego epidemią koronawirusa zostali pozbawieni środków do życia.

Zobacz także

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 złotych. Suma ta stanowi 80 procent minimalnego wynagrodzenia. To kwota, która nie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu.

Podstawowym warunkiem uzyskania świadczenia przez samozatrudnionych jest odnotowanie spadku przychodu. Przy złożeniu wniosku należy wskazać przychód z poprzedniego miesiąca. Warunkiem jest, by przychód ten był przynajmniej o 15 procent mniejszy niż przychód odnotowany miesiąc wcześniej.

Samozatrudnieni otrzymają co do zasady 2080 złotych. Wyjątkiem są ci, którzy opodatkowani są na podstawie karty podatkowej. Tacy pracownicy otrzymają połowę minimalnej pensji, czyli świadczenie w wysokości 1300 złotych.

Zobacz także

W przypadku samozatrudnionych są jeszcze inne ograniczenia. Jeśli podatnik zarobił więcej niż 15 681 złotych, czyli trzykrotność przeciętnej płacy, nie dostanie świadczenia z ZUS. Innym warunkiem by uzyskać pieniądze z zakładu jest rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy zlecenia przed 1 lutego 2020 roku.

W przypadku zleceniobiorców, których przychód z umów nie przekracza 1300 złotych, czyli połowy minimalnej pensji, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości ich wynagrodzenia.

Zobacz także

Jednocześnie ZUS zapewnia, że zakład stać na realizację wszystkich punktów tarczy antykryzysowej, w tym wypłat świadczeń postojowych.

Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom

– podkreśla prezes Zakładu

RadioZET.pl/PAP