Zamknij

Koronawirus. ZUS i fiskus wysyłają dokumentację na kwarantannę

30.03.2020 10:16
Covid-19. ZUS i fiskus wysyłają dokumentację na kwarantannę
fot. Bartosz Zakrzewski/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż trzy doby kwarantannie podawane są dokumenty, które wypływają od petentów w urzędach. Zdaniem ekspertów, takie postępowanie rodzi wątpliwości co do ustalenia daty wpływu dokumentów i terminów postępowania - podał portal Prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się 1905 osób (w tym 26 z nich zmarło), spowodował zmiany w funkcjonowaniu urzędów i instytucji publicznych. Większość z nich ograniczyła dostępność dla petentów, zachęcając do składania wniosków drogą internetową.

Pisma urzędowe w kwarantannie

Jak podał portal Prawo.pl, dokumenty, które trafiają do specjalnych skrzynek ustawiony przed oddziałami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz urządów skarbowych, są poddawane kwarantannie. W przypadku ZUS-u na 72 godziny, a fiskusa - 48 godzin.

Zobacz także

Taka sytuacja wywołała zaskoczenie przedsiębiorców.

- Z sygnałów, jakie otrzymujemy od zdziwionych i zaskoczonych przedsiębiorców wynika, że składane do skrzynek przed urzędami skarbowymi pisma, wnioski czy inne dokumenty nie trafiają od razu do urzędnika, ale są poddawane kwarantannie przez 48 godzin. Dopiero po upływie tego czasu, trzeciego dnia zawartość skrzynek jest rozdzielana między pracowników urzędu skarbowego. Wiemy, że w ZUS-ie trwa to dłużej – podkreślił Katarzyna Lorenc, ekspert ds. prawa pracy Business Centre Club, w rozmowie z Prawo.pl.

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów, urny na dokumenty przed fiskusami opróżniane są w zależności od potrzeb, najczęściej raz na dobę po zakończeniu pracy przez urząd lub przed jej rozpoczęciem.

Zobacz także

Eksperci alarmowali, że data doręczenia pisma do urzędu jest kluczowa z punktu widzenia dotrzymania procedur. 

- Tym samym nie ma pewności, czy na przykład przedsiębiorca złożył pismo w terminie – wskazał mec. Józef Banach, radca prawny partner w kancelarii InCorpore Banach Szczypiński i Partnerzy, cytowany przez Prawo.pl.

Organy skrzętnie wykorzystują zaistniałą sytuację do przesuwania terminów załatwienia spraw nawet o kilka miesięcy

Józef Banach

Zdaniem Sławomira Parucha, radcy prawnego, partner założyciel kancelarii Paruch Chruściel Schiffter, każdy rozsądny przedsiębiorca dba o potwierdzenie nadania korespondencji, żeby nie narazić się na złożenie pisma po terminie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl