Zamknij

Covid-19. Więcej czasu na rejestrację pojazdu używanego

27.03.2020 07:27
Covid-19. Więcej czasu na rejestrację samochodu używanego
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Nie 30 dni, ale aż 180 - tyle czasu otrzymają kierowcy na obowiązkowe zarejestrowanie używanych samochodów sprowadzonych do Polski z krajów unijnych. To jedno z założeń w ustawie o tarczy antykryzysowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy pakiet pomocy dla gospodarki z powodu epidemii koronaiwrusa, zakłada szereg odroczeń opłat oraz decyzji administracyjnych.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, starostowie oraz wojewodowie sygnalizują, że osoby oczekujące w kolejkach do zarejestrowania sprowadzonych do Polski aut używanych oraz pracownicy starostw narażeni są na ryzyko zarażenia tym wirusem.

Zobacz także

Więcej czasu na rejestrację auta używanego

Dla rozwiązania tego problemu proponuje się wydłużenie do 180 dni terminów na zarejestrowanie pojazdu niebędącego pojazdem nowym sprowadzonym z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu” - wskazano w projekcie.

Ustawodawcy przypomnieli, że 1 stycznia tego roku weszła w życie zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która wprowadziła kary pieniężne za niezarejestrowanie w terminie 30 dni pojazdu używanego sprowadzonego z UE albo niezawiadomienie w terminie 30 dni starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

Celem tarczy antykryzysowej jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

W piątek projektem ustawy zajmie się Sejm. Po wprowadzeniu zmian regulaminowych, część posłów będzie uczestniczyła w obradach zdalnie za pomocą tabletów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP