Zamknij

99-letni weteran zebrał miliony na walkę z koronawirusem. W jaki sposób?

16.04.2020 11:41
Covid-19. Weteran zebrał miliony na walkę z epidemią. 100 razy okrążył swoje podwórko
fot. Captain Tom Moore/Twitter, BBC Breakfast/YouTube (screen)

Ponad 12 milionów funtów (ponad 62 mln zł) na walkę z koronawirusem udało się zebrać brytyjskiemu weteranowi. 99-latek okrążył swoje podwórko sto razy, dzięki czemu zebrał ogromną sumę w internetowej zbiórce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podało BBC News, 99-letni Tom Moore początkowo chciał zebrać 1000 funtów (ponad 5,1 tys. zł) na wsparcie brytyjskich systemów ochrony zdrowia (National Health Service, NHS). To na jej barkach spoczywa walka z pandemią koronawirusa.

Weteran z czasów II wojny światowej postanowił okrążyć sto razy swoje podwórko przed setnymi urodzinamiZ pomocą balkonika zrobił 100 okrążeń 25-metrowej pętli w swoim ogrodzie w Marston Moretaine, Bedfordshire we wschodniej Anglii. Senior dokonał swojego czynu w dziesięciu seriach.

Zobacz także

- Czuję się dobrze. Mam nadzieję, że wszyscy też czujecie się dobrze - powiedział Tom Moore po wykonaniu spaceru. Wyczyn 99-latka zainspirował Brytyjczyków do wsparcia jego inicjatywy. 

Ponad 620 tys. osób wsparło w internecie zbiórkę zainicjowaną przez weterana. Do czwartkowego poranka zebrała się kwota ponad 12 mln funtów (ponad 62 mln zł). 

Hannah Ingram-Moore, córka weterana, w rozmowie z BBC News podkreśliła, że zebrana kwota „przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania”.

Brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock powiedział w programie BBC Breakfast, że 99-letni Moore był „inspiracją dla nas wszystkich”.

Zobacz także

Weteran zainicjował zbiórkę, ponieważ chciał w ten sposób podziękować pracownikom NHS, którzy pomogli mu w leczeniu raka i złamania biodra.

Moore, pochodzący z Keighley w hrabstwie West Yorkshire w północnej Anglii, przed druga wojną światową zdobył wykształcenie w zawodzie inżyniera budownictwa. Po wybuchu konfliktu został kapitanem i służył w Indiach i Myanmarze.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC News