Zamknij

Volkswagen zapowiedział zwolnienia w polskiej fabryce

18.05.2020 18:51
Covid-19. Volkswagen chce zwolnić 450 pracowników w polskiej fabryce
fot. Jakub Walasek/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Około 450 pracowników fabryki Volkswagen Poznań zostanie zwolnionych do końca przyszłego roku. Spółka zapewniła, że będą to w większości osoby z umowami na czas określony.

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła również na branżę motoryzacyjną. Spółka Volkswagen Poznań (VWP) podała w komunikacie prasowym, że po trzech tygodniach od wznowienia pracy jej zakłady zwiększają moce produkcyjne. Jak dodano, jednocześnie przedsiębiorstwo "reaguje na skutki wywołane pandemią i niepewną sytuację na głównych rynkach zbytu".

Do końca przyszłego roku liczba zatrudnionych osób w Volkswagen Poznań zmniejszy się o 4 proc. Również w drugiej połowie roku planowany jest rozruch seryjnej produkcji zaprezentowanego w lutym modelu Caddy 5.

Volkswagen zwalnia polskich pracowników

- Pandemia koronawirusa spowodowała poważne straty na każdym z kontynentów. Konsekwencje w oczywisty sposób odczuwa także nasze przedsiębiorstwo. Po pięciu tygodniach przerwy, 27 kwietnia, wznowiliśmy produkcję samochodów w niepełnym wymiarze - poinformował Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Zobacz także

Przez trzy tygodnie praca odbywała się tylko na jednej zmianie. Dzisiaj zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy zwiększamy ilość produkowanych samochodów i rozpoczynamy pracę na trzy zmiany wciąż jednak w niepełnym wymiarze

Jens Ocksen

Jak dodał, prognozowany, zmniejszony popyt na nowe samochody "wymaga już teraz podjęcia stanowczych kroków i dopasowania zapotrzebowania na personel do średnioterminowych planów produkcyjnych".

To będzie oznaczało, że pracę w VWP zakończy do końca 2021 roku około 450 pracowników, głównie będą to osoby z umowami na czas określony

Jens Ocksen

Spółka podała, że obecna sytuacja i wynikające z niej decyzje nie mają wpływu na termin rozpoczęcia w Poznaniu seryjnej produkcji modelu Caddy 5.

- Znajdujemy się w tej chwili ostatniej fazie przygotowań niezbędnej infrastruktury, w szczególności nowej hali produkcyjnej, w której powstawać będzie karoseria do tego pojazdu. Wdrożenie do produkcji nowego modelu to wielki wysiłek i sprawdzian dla całej organizacji, to podsumowanie wielu miesięcy, a nawet lat ciężkiej pracy – powiedział Dietmar Mnich, dyrektor zakładu w Poznaniu.

Zobacz także

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce oraz największy pracodawca w Wielkopolsce zatrudniający w czterech zakładach ponad 11 tys. osób.

Taśmy produkcyjne zakładów zlokalizowanych w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni opuszcza każdego dnia 1170 nowych samochodów dostawczych, modeli VW Caddy, VW Transporter, VW Crafter oraz samochodów marki MAN TGE w tym także samochody elektryczne.

W 2019 roku zakłady opuściło ponad 266 tys. samochodów dostawczych. Poza produkcją samochodów do Volkswagen Poznań należy także Odlewnia, która miniony rok zamknęła wynikiem 4,2 mln wyprodukowanych komponentów aluminiowych. 

RadioZET.pl/PAP