Zamknij

Będą niższe stawki VAT. Jest rozporządzenie

26.03.2020 14:06
Covid-19. VAT. Niższe stawki - jest rozporządzenie
fot. Shutterstock/eamesBot (ilustracyjne)

Rząd tymczasowo obniża stawki podatku od towarów i usług na niektóre wyroby. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Decyzja o obniżeniu stawek ma związek z epidemia koronawirusa w Polsce. Wyroby medyczne wykorzystywane do walki z epidemia zostaną objęte zerową stawką podatku – wynika  z Rozporządzenia Ministra Finansów ws. obniżonych stawek VAT.

Zgodnie z rozporządzeniem, 8-procentowa stawka VAT obowiązuje, po spełnieniu określonych warunków, m.in. w odniesieniu do niektórych robót konserwacyjnych, niektórych składników nawozów i pasz, niektórych wyrobów higienicznych, części usług związanych z wyżywieniem, usług związanych z naprawą obuwia, odzieży, rowerów, usług fryzjerskich.

Zobacz także

Obniżona do 5 proc. stawka VAT dotyczy tłuszczy złożonych z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksów) oraz wyrobów seropodobnych i napojów mlecznych z dodatkiem tłuszczu roślinnego.

Z kolei zerowa stawka VAT obowiązuje m.in. dla świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, niektórych usług transportu towarów oraz dostawy towarów i usług.

Zobacz także

Jednocześnie tymczasowo, do końca sierpnia rząd obniża stawkę do 0 procent na wyroby medyczne. Chodzi także m.in. o szkła laboratoryjne, produkty lecznicze, środki dezynfekcyjne i testy diagnostyczne.

RadioZET.pl/PAP