Zamknij

Mija termin zapłaty VAT za luty. Jak odroczyć płatność?

25.03.2020 11:09
Covid-19. VAT za luty do 25 marca. Jak odroczyć płatność
fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk (ilustracyjne)

25 marca mija termin rozliczenia VAT za luty, co w obliczu koronawirusa może być wyjątkowo kosztownym obowiązkiem firm. Jest jednak sposób na odroczenie zapłaty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W świetle prawa podatnicy VAT mają obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku do 25 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wyjątkiem są ci podatnicy, którzy wybrali rozliczenie kwartalne.

Dziś, czyli 25 marca, mija zatem termin rozliczenia VAT za luty. Tarcza antykryzysowa nie przewiduje w tym zakresie zawieszenia czy umorzenia podatku VAT.  Jak informują eksperci podatkowi z firmy MDDP, istnieje sposób na odroczenie zapłaty.

Przywołują art. 67a Ordynacji podatkowej, na podstawie którego podatnicy mogą ubiegać się m.in. o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. Dotyczy to także podatku VAT.  

 

 

Odroczenie zapłąty VAT
fot. Dziennik Ustaw

Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP wyjaśnia, że wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku należy włożyć do właściwego miejscowo urzędu skarbowego. Należy w nim wskazać, czy podatnik chce odroczyć zapłatę VAT i rozłożyć ją na raty. Fiskus wymaga także podania kwoty podatku i uzasadnienia takiego wniosku. Jak wskazuje ekspert, wniosek ten można złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP.

Zobacz także

- Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku powinien zostać złożony najpóźniej w dniu upływu tego terminu - a zatem nie później niż 25 marca – tłumaczy ekspert.

Co w sytuacji złożenia takiego wniosku po terminie? Ekspert przypomina, że w obliczu epidemii koronawirusa decyzja o odroczeniu terminu płatności będzie miała charakter uznaniowy. Skarbówka kieruje się interesem podatnika i interesem publicznym, zatem niezbędne będzie uzasadnienie takiego wniosku.

Ministerstwo Finansów zakomunikowało, że przy rozpatrywaniu wniosków urzędy skarbowe będą brać pod uwagę szczególne okoliczności spowodowane epidemią oraz wskazało, że wnioski o przyznanie ulg w spłacie podatków będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. Tym samym, zwłaszcza ci podatnicy, którzy przewidują znaczny spadek obrotów począwszy od marca a którzy w lutym wykażą kwotę podatku do zapłaty powinni rozważyć wystąpienie z wnioskiem o odroczenie płatności 

- doradza Tomasz Michalik, partner w MDDP.

RadioZET.pl