Zamknij

Pandemia okazją dla oszustów. Coraz więcej fałszywych maili i SMS-ów

20.04.2020 14:13
Covid-19. Uwaga na fałszywe maile i SMS-y
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ponad połowa badanych Polaków zauważył zwiększoną aktywność oszustów. Chodzi o fałszywe maile lub SMS-y przez które przestępcy wyłudzają dane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

To wyniki najnowszego sondażu Krajowego Rejestru Długów. Jak komentują eksperci serwisu ChronPESEL, co ósmy Polak otrzymał fałszywego SMS-a lub maila.

42 procent badanych spotkało się z wiadomością, do której załączony był link np. z niebezpiecznym oprogramowaniem. 44 procent zauważyło, że przy fałszywych wiadomościach załączony jest plik do pobrania.

Zastosowanie się do takiej prośby prawdopodobnie równałoby się z instalacją wirusa lub złośliwego oprogramowania, które umożliwiłoby przestępcom dostęp do naszych danych 

- wskazał PAP Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl

Ekspert przyznał, że wyłudzone przez oszustów dane mogą zostać wykorzystane przez nich np. do wzięcia kredytu w imieniu poszkodowanych lub zakupu drogiego sprzętu.

Czasem oszuści od razu wyciągają rękę po nasze pieniądze. 25 procent podejrzanych wiadomości zawierała bowiem bezpośrednią prośbę o wykonanie określonej płatności 

– zaznaczył Bartłomiej Drozd

Ekspert zaznaczył, że oszuści z łatwością wykorzystują panikę wywołaną epidemią koronawirusa. Fałszywe oferty często dotyczą kupna produktów, które mają nas uchronić przed koronawirusem. Najpopularniejsze są maseczki, szczepionki i suplementy rzekomo hamujące rozwój choroby.

Zobacz także

Jak wskazał, przestępcy oczekują, że ich potencjalne ofiary zostawią im dane tj. imię, nazwisko, PESEL lub adres domowy.

Choć większość Polaków deklaruje, że jest świadoma zagrożeń, to nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. KRD wylicza, że tylko 18 procent Polaków deklaruje regularną zmianę używanych w sieci haseł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP