Zamknij

Koronawirus. Unia Europejska szykuje wsparcie o wartości 500 mld euro

Katarzyna Witwicka
10.04.2020 07:59
Covid-19. Unia Europejska szykuje wsparcie o wartości 500 mld złotych
fot. PAP/EPA

Unia Europejska szykuje pakiet pomocowy wart 500 miliardów euro. Cel to wsparcie dla firm, ratunek dla rynku pracy i ożywienie inwestycji. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministrowie finansów w ramach eurogrupy wypracowali porozumienie w sprawie planu ratunkowego, który ma być odpowiedzią na kryzys, wywołany przez pandemię koronawirusa. Pakiet ma mieć wartość do 500 mld euro.

Eurogrupie pracującej zdalnie nad pakietem dla gospodarek europejskich przewodniczył Mario Centeno, portugalski minister finansów. Pakiet zawiera trzy siatki bezpieczeństwa dla rynków.

- Dziś zgodziliśmy się w sprawie planu ożywienia, aby zapewnić, że będziemy razem odnotowywać wzrost gospodarczy, gdy wirus będzie już za nami - powiedział podczas telekonferencji prasowej szef eurogrupy Mario Centeno.

Na czym polega ten plan? Unia Europejska ma wygospodarować 100 mld euro w ramach inicjatywy SURE. To wsparcie na utrzymywanie miejsc pracy w UE, na fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) o wartości 200 mld euro dla oraz specjalne narzędzie kryzysowe (Pandemic Crisis Support) związane z pandemią o wartości 2 proc. PKB krajów eurolandu (ok. 240 mld euro) w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Ta odpowiedź zawiera śmiałe i ambitne propozycje, które były nie do pomyślenia zaledwie kilka tygodni temu 

- podkreślał Centeno

Na pakiecie SURE i środkach z EBI skorzystają wszystkie zainteresowane państwa UE. Z linii kredytowej Europejskiego Mechanizmu Stabilności skorzystają jedynie kraje eurolandu. Jedynym wymogiem dostępu do tych środków ma być zobowiązanie do wykorzystania ich do wsparcia krajowego finansowania bezpośrednich i pośrednich kosztów opieki zdrowotnej, leczenia i profilaktyki związanej z kryzysem Covid-19.

Zobacz także

W unijnym pakiecie nie ma jednak słowa o euroobligacjach, których domagali się Włosi. Jak mówił jednak Mario Centeno, nie zawsze wspólne emitowanie długu jest dobry rozwiązaniem.

Nad ostatecznym kształtem pakietu pomocowego pracować będzie teraz Komisja Europejska.

RadioZET.pl/PAP