Zamknij

Tarcza 2.0 może uratować rynek pracy. Ukraińcy nie wyjadą z Polski?

19.04.2020 15:43
Covid-19. Ukraińcy nie wyjadą z Polski. Tarcza wydłuża prawo pobytu
fot. Albin Marciniak/East News

Nowa tarcza antykryzysowa to nie tylko szereg zmian dla firm, ale też nowe przepisy dla cudzoziemców. Nowe prawo umożliwi Ukraińcom dłuższy pobyt w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Prezydent podpisał nowelizację tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy obowiązują od 17 kwietnia i poza szeregiem rozwiązań dla firm, niosą też możliwości dla cudzoziemców.

Agencja Gremi Personal komentuje, że Ukraińcy pozostaną w Polsce dzięki kolejnym rozwiązaniom tarczy antykryzysowej, a to pozwoli na odrodzenie się polskiego rynku pracy.

Zobacz także

Zgodnie z nowymi przepisami, legalny pobyt cudzoziemców przebywających w kraju na podstawie paszportów biometrycznych zostanie automatycznie przedłużony. Na jak długo? Zgodnie z Art.15z3 ustawy, prawo przebywania w Polsce przedłuża się na do 30 dni po zakończeniu epidemii bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy.

Zdaniem ekspertów z Gremi Personal, to właśnie brak zezwolenia na pobyt w Polsce był jednym z powodów masowego wyjazdu Ukraińców po wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce i ogłoszeniu zamknięcia ukraińsko-polskiej granicy przez ukraiński rząd.

Zobacz także

Jak mówi Evgenij Kirichenko, właściciel międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, decyzja polskich władz uspokoi Ukraińców i zakończy masowe wyjazdy migrantów zarobkowych.

Automatyczne przedłużanie ruchu bezwizowego motywuje Ukraińców do pozostania i szukania możliwości zdobycia stałego miejsca zamieszkania i pracy. Rozumieją, że po powrocie na Ukrainę raczej nie znajdą pracy 

– mówi Evgenij Kirichenko

Agencja podaje, że co trzeci obywatel Ukrainy, który z powodu pandemii wyjechał w Polski, myśli o powrocie. Co drugi ankietowany pracownik ze Wschodu chce pozostać w Polsce.

Zobacz także

Prognozy te w rozmowie z PAP potwierdził Wasyl Woskobojnyk, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Zatrudnienia. Jak wskazał, większość Ukraińców, którzy wrócili do kraju w związku z pandemią koronawirusa, będzie chciała ponownie wyjechać do pracy za granicę, kiedy tylko będzie to możliwe.

Według agencji Ukrinform z Polski na Ukrainę od 15 marca wróciło około 150 tysięcy osób. Szacuje się, że w Polsce jednocześnie pracuje 1,5 miliona Ukraińców.

RadioZET.pl/Gremi Personal/PAP