Zamknij

Tarcza antykryzysowa po poprawkach Senatu. Co się zmieniło?

31.03.2020 08:40
Tarcza antykryzysowa z poprawkami Senatu
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Tarcza antykryzysowa po ostatniej nocy w Senacie zmieniła kształt. Izba zaakceptowała kilkadziesiąt poprawek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Senat w poniedziałek zajął się ustawą wprowadzającą tzw. tarczą antykryzysową dla firm. To pakiet rozwiązań, który ma pomóc firmom w walce z negatywnymi skutkami pandemii tj. absencja pracowników, brak klientów i dochodów.

Tarcza antykryzysowa została zmodyfikowana przez senatorów i w nowym kształcie trafi do Sejmu. Wprowadzono do niej kilkadziesiąt poprawek, za którymi zagłosowało w nocy 75 senatorów. Oto najważniejsze zmiany w tarczy antykryzysowej.

Zobacz także

Wśród 80 poprawek istotną zmianą jest zawieszenie poboru podatków na czas trwania epidemii. Chodzi nie tylko o podatki, ale także zaliczki na PIT i inne opłaty. Od niepobranych danin nie byłyby też naliczane odsetki za zwłokę. Poprawka zakłada jednak, że takie podatki byłyby później przez przedsiębiorców uregulowane, jednak nie wcześniej niż w 90 dni po zakończeniu okresu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.

Inna, ważna dla firm poprawka zwiększa udział państwa w dopłatach do pensji. Sejm proponował, by państwo płaciło 40 procent wynagrodzenia pracowników w okresie przestoju firmy. Senat chce, by Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rekompensował 75 procent dotychczasowego wynagrodzenia, lecz nie więcej niż 75 procent przeciętnego wynagrodzenia. Zatem maksymalna pomoc od państwa wyniosłaby prawie 3900 złotych. Pozostałą cześć, czyli 25 procent miałby płacić pracodawca. Jest jeden warunek, by z pomocy skorzystać: przedsiębiorca nie może zalegać z podatkami, czy ze składkami ZUS.

Zobacz także

Przedsiębiorcy zaoszczędziliby także na podatkach lokalnych. Chodzi o te opłaty, które ściągane są przez samorządy: podatek od samochodu, nieruchomości, rolny czy leśny. Poparta przez Senat poprawka zezwala radom gmin drogą uchwały obniżyć te podatki.

Równie istotna zmiana, która może dotyczyć także przedsiębiorców to nowe zasady wypłaty ekstra świadczenia opiekuńczego. Dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym zostaliby objęci rodzice dzieci do lat 12, które z powodu koronawirusa nie mogłyby uczęszczać do przedszkola czy szkoły. Dotyczyłoby to też niepełnosprawnych dzieci do 18. roku życia. Dziś na mocy specustawy takie świadczenie przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, które ma nie więcej niż 8 lat.

Zobacz także

Nowa tarcza rozszerza też krąg beneficjentów zwolnienia z ZUS na trzy miesiąca. Skorzystają nie tylko mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni, ale i sektor MSP.

Ustawa wróci do Sejmu, który we wtorek o 13 ma pochylić się nad tymi poprawkami.

RadioZET.pl/PAP