Zamknij

Połowa firm nie otrzyma wsparcia. BCC: to wyrok rynkowej śmierci

24.04.2020 11:16
Covid-19. Tarcza antykryzysowa pomaga tylko połowie firm - podaje BCC
fot. Shutterstock/Stockcrafterpro (ilustracyjne)

Tarcza antykryzysowa ma na celu podreperowanie finansów firm w czasie epidemii. Problem polega na tym, że nie każdy może skorzystać z rządowego wsparcia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa ma nieść wsparcie dla firm poszkodowanych przed epidemię koronawirusa. Kolejne nowelizacje projektu rozszerzają krąg beneficjentów rządowego wsparcia. Jak jednak wskazuje  Business Centre Club, tych wciąż jest za mało.

Z badania BCC wynika, że ponad połowa przedsiębiorstw nie dostała pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, ponieważ żadna forma wsparcia ich nie obejmuje. Statystyki ujawniają luki w rządowym projekcie: 40 procent badanych firm skorzystało ze wsparcia, zaś 60 procent pozostało bez pomocy.

Rządzący uczynili w elementarnym wymiarze to, czego od nich oczekiwaliśmy. Zauważmy, że do 2 tygodni o odpowiedź na pozytywne wnioski oczekuje 40 procent badanych przez BCC. To często wyrok rynkowej śmierci lub łaski życia dla wielu z nich 

– mówił Marek Goliszewski, prezes Business Centr Club

Ograniczenia, jakie stawia przed przedsiębiorcami tarcza antykryzysowa dotyczą m.in. specyfiki działalności, liczby zatrudnionych, wielkości firmy i jej obrotów. BCC dodaje, że część firm złożyła wnioski o pomoc, ale nadal czeka na decyzję. Czas oczekiwania to zgodnie z wynikami badania średnio 2 tygodnie.

Zobacz także

88 procent badanych jest zdania, że przepisy tarczy antykryzysowej są niejasne. Dla ponad 42 procent przeszkodą jest biurokracja i liczba wniosków i dokumentów, które należy dostarczyć. Niemal tyle samo przedsiębiorców skarży się na brak wsparcia ze strony urzędników i uznaniowość wydawanych przez nich decyzji.

Największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszyło się zwolnienie ze składek ZUS. O takie wsparcie, jak podaje BCC, wnioskowało dwie trzecie badanych. Co piąty badany złożył wniosek o dopłaty do pensji pracowników w wysokości 40 procent przeciętnego wynagrodzenia w razie obniżenia wymiaru czasu pracy.

Zobacz także

Jakie są oczekiwania przedsiębiorców wobec rządu w czasach pandemii? Najwięcej badanych wskazuje na konieczność rozszerzenia tarczy antykryzysowej. Jak wyjaśniono, oczekują: jasnego określania przepisów i kryteriów przyznawania pomocy, odblokowania urzędów, ograniczania biurokracji, szybszego reagowania na wnioski, a przede wszystkim okazania zaufania przedsiębiorcom.

Jak podaje BCC, badanie przeprowadzono w okresie 21-23 kwietnia na grupie 600 przedsiębiorstw.

RadioZET.pl/PAP/BCC