Zamknij

Rusza pomoc dla firm. Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta

01.04.2020 07:50
Covid-19. Tarcza antykryzysowa od 1 kwietnia. Co przewiduje
fot. Shutterstock/Drop of Light

Posłowie zdecydowali o dalszym losie tarczy antykryzysowej i odrzucili propozycje Senatu. Wszystkie ustawy są już podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sejm w ekspresowym tempie ponownie zajął się tzw. tarczą antykryzysową, która po obradach w Senacie wróciła do posłów. Senat wprowadził 81 poprawek, z czego większość następnie odrzucił Sejm.

Komisja sejmowa pozytywnie zaopiniowała 32 poprawki, głównie o charakterze legislacyjnym. Jak tłumaczył przed głosowaniem, szef tej komisji Henryk Kowalczyk, są to poprawki przede wszystkim zwiększające precyzję zapisów specustawy. Poprawki zostały przyjęte w jednym bloku.

Co to oznacza? W nowej tarczy nie będzie m.in proponowanego przez Senat zwolnienia z ZUS dla sektora MSP, ale jedynie dla mikrofirm i samozatrudnionych. Nie będzie też zwiększonego wsparcia państwa przy dopłatach do pensji. Więcej o odrzuconych propozycjach Senatu przeczytasz tutaj>>>

Poprawki te zostały odrzucone, gdyż jak tłumaczył Kowalczyk „przewidywały znaczące wydatki finansowe bez precyzyjnego określenia źródeł finansowania”.

Zobacz także

Ustawa bez poprawek Senatu trafiła do prezydenta, który podpisał akt.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie! 

- napisał Spychalski

Tarcza antykryzysowa, poza zwolnieniem najmniejszych firm z ZUS, przewiduje wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pozwalać będzie też pracodawcom uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają też przedłużenie kredytów obrotowych dla firm, czy brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Większość zapisów ustawy zacznie obowiązywać dziś, 1 kwietnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP