Zamknij

Tarcza antykryzysowa bez zmian w VAT? "To jakiś smutny żart"

23.03.2020 14:17
Covid-19. Tarcza antykryzysowa - brakuje zmian w podatku VAT
fot. Shutterstock/Rawpixel.com (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy liczyli na pakiet ulg związanych z podatkiem od towarów i usług. Tymczasem jedyną zmianą w tarczy antykryzysowej jest termin nowego JPK_VAT. Eksperci nie kryją niezadowolenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa to przedmiot debaty politycznej zaplanowanej na ten tydzień. Z projektem zapoznał się już prezydent, a także przedstawiciele świata biznesu należący do Rady Dialogu Społecznego. Ci krytycznie ocenili projekt ze względu na zmiany w podatkach.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, pakiet zmian dla firm zawiera m.in. przesunięcie terminów płatności i mikropożyczki dla przedsiębiorców. Cel to poprawa płynności finansowej firm, które już dziś są na skraju bankructwa. Aby ulżyć przedsiębiorcom w pakiecie dla firm zaproponowano m.in. przesunięcie terminów związanych z podatkiem PIT. Odroczyć można będzie także podatek od przychodów z budynków, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Jak zauważają eksperci, niewiele jest zmian związanych z podatkiem od towarów i usług.

Zobacz także

Tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. odroczenie terminu wejścia w życie nowego pliku JPK_VAT z deklaracją. Reforma ta dotyczy jednak tylko dużych firm, to one od 1 kwietnia miały raportować nowy JPK. Nowy plik JPK_VAT z deklaracją to wynik stopniowej likwidacji tradycyjnych deklaracji VAT. Jego wprowadzenie miałoby ułatwić przedsiębiorcom raportowanie jednolitego pliku kontrolnego i odciążyć ich w obowiązkach sprawozdawczych. Plik ten miałby bowiem zawierać w sobie zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną. Nowy termin wejścia w życie nowego pliku JPK_VAT z deklaracją to 1 lipca 2020 roku.

Zobacz także

Czego oczekują przedsiębiorcy? Przedstawiciel branży imprez masowych w mailu do redakcji Radiazet.pl opisał swoje problemy finansowe. Sam wskazał, że np. uwolnienie środków z rachunku VAT byłoby dla niego skuteczniejszą pomocą, niż pożyczka na kwotę 5 tysięcy złotych. Nie jest to odosobniony przypadek. Wielu przedsiębiorców posiada „zamrożone” na rachunkach VAT środki, których nie mogą wykorzystać.

Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP zaznacza, że zabrakło zmian w podatku VAT. Podaje przykład innych państw, które zdecydowały się na odroczenie czy zawieszenie płatności zobowiązań w zakresie VAT. Jak wskazuje, Wielka Brytania, Francja czy Belgia wdrożyły przepisy umożliwiające rozłożenie długu na raty „tak aby skumulowany dług nie uderzył z jeszcze większa mocą w płynność podatników po tym jak sytuacja zacznie się stabilizować”.

Zobacz także

Dodaje, że to niejedyne kroki. Cypr i Norwegia obniżyły stawki podatku, a Czechy zawiesiły egzekwowanie sankcji związanych z tym podatkiem. Tymczasem w Polsce przesunięto termin wdrożenia JPK_VAT.

To brzmi jak smutny żart. Trudno to uznać za poważne wsparcie podatników. A ponieważ obowiązek wdrożenia tego mechanizmu od 1 kwietnia 2020 i tak nie dotyczył małych i średnich przedsiębiorców w związku z tym można sobie jedynie zadać pytanie - czy naprawdę nie było szansy na realną pomoc w obszarze VAT jak choćby poprzez odroczenie płatności VAT za marzec - maj i rozłożenie zobowiązania na raty do końca roku choćby tylko dla małych podatników? 

– pyta ekspert

Jego zdaniem realną pomocą byłoby uwolnienie środków gromagrodzonych na rachunkach VAT w ramach split payment i obniżenie stawki w branżach szczególnie narażonych na straty np. w hotelarstwie czy w gastronomii.

- Oczywiście, sytuacja jest dynamiczna i należy mieć nadzieję, że to nie jest ostatnia propozycja rządu w zakresie VAT. Ale czas ucieka – mówi Tomasz Michalik.

Zobacz także

"Przepisy w tej chwili są włączane w treść głównej ustawy" - wskazała w niedzielę na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. "Piszemy ją pod presją czasu - dlatego niektóre przepisy jeszcze nie są włączone w treść główną. Ale - jak i pozostałe, które wysłaliśmy do konsultacji - będą częścią pakietu" - dodała.

RadioZET.pl