Zamknij

Nowe firmy znów bez pomocy. Emilewicz: nie chcemy pasażerów na gapę

08.04.2020 07:38
Covid-19. Tarcza 2.0. Pomoc dla firm założonych po 1 lutego
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w odpowiedzi na pytanie Radiazet.pl mówiła o ewentualnym wsparciu dla osób, którzy dopiero zaczęli prowadzić działalność gospodarczą. W obowiązujących od 1 kwietnia przepisów tarczy antykryzysowej wynika, że większość rozwiązań przewidziana jest dla firm z dłużnym stażem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zarówno zwolnienie ze składek, czy świadczenie postojowe lub mikropożyczki przysłygują przedsiębiorcy tylko wtedy, jeśli prowadził działalność przed 1 lutego? Co z nowymi przedsiębiorcami? Czy zostaną bez pomocy państwa?

- Jeśli chodzi o firmy założone po 1 lutego, to zarówno w obowiązującej jak i nowej tarczy barierą dla nas jest data założenia firmy. Termin ten to 1 lutego. Przypomnijmy, że intencja była taka, żeby z naszych rozwiązań nie korzystali pasażerowie na gapę. Chodzi o takie osoby, które zakładają firmy już w sytuacji kryzysowej – tłumaczyła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej.

Zobacz także

Z maili przesyłanych do redakcji Radiazet.pl wynika jednak, że przedsiębiorców, którzy założyli działalność po 1 lutego jest sporo. Nie mieli oni wówczas świadomości nadchodzącego kryzysu a wniosek o zarejestrowanie ich biznesu nie wynikał z chęci skorzystania z rozwiązań pakietu antykryzysowego, który zresztą wówczas nie istniał.

Prowadzę indywidualna działalność gospodarczą, którą założyłem  2 lutego 2020 roku. Tak jak przeważająca większość startujących firm skorzystałem z ulg na start w opłacaniu składek ZUS. W obecnej sytuacji Państwo Polskie pozostawiło takie firmy jak moja bez żadnego wsparcia. Tarcza Antykryzysowa też nie przewiduje pomocy dla takich jak moja i tysięcy innych firm 

– pisze pan Tomasz w przesłanej wiadomości

Przedsiębiorca w mailu do redakcji pisze, że nie przysługuje mu zatem żadne świadczenie.  „Jeśli moja firma upadnie, a jeśli tak się stanie nie będzie przysługiwał mi zasiłek dla bezrobotnych” – pisze pan Tomasz.  Dodaje, że państwo spisało na straty firmy młodsze niż sprzed 1 lutego 2020 roku.

Zobacz także

"Zainwestowaliśmy w biznesy swoje oszczędności, mamy zawarte umowy najmu, leasingu. Pierwsze miesiące dla firmy na rynku do decydujący czas, czas walki o klientów, czas walki o zaistnienie na rynku, czasem czas walki o przetrwanie. Takich przedsiębiorców są tysiące. Mamy rodziny, dzieci…" – pisze pan Tomasz.

Posłuchaj podcastu

Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że do resortu spływa wiele pytań o pomoc dla nowych firm. Jak mówiła, to sprawia, że politycy podejmują refleksję nad tą kwestią i niewykluczone, że „w kolejnych projektach będą uwzględnieni przedsiębiorcy, którzy założyli działalność po 1 lutego”. Tłumaczyła, że graniczną data powinno być założenie działalności 1 marca, a nie 1 lutego.

RadioZET.pl