Zamknij

Koronawirus. Szefowa MFW: to kryzys bez precedensu

21.04.2020 10:02
Covid-19. Szefowa MFW: kryzys nie ma precedensu
fot. Dorothea Lange/United States Library of Congress/PD (ilustracyjne)

Czeka nas kryzys gorszy od tego na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia - prognozowała Kristalina Georgiewa, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Konsekwencje pandemii Covid-19 spowodowały, że 170 krajów będzie miało w tym roku ujemny wzrost gospodarczy - powiedziała szefowa MFW podczas wideokonferencji prasowej dla bułgarskich mediów.

Prognozy MFW wskazują, że jesteśmy przed progiem największej ekonomicznej zapaści od czasów wielkiej depresji lat 30. ubiegłego wieku. Kryzys nie ma precedensu

Kristalina Georgiewa

Zobacz także

Prognozy MFW mówią o przeciętnie 3-procentowym skurczeniu się światowej gospodarki w bieżącym roku. W 2021 roku można spodziewać się 5,8-procentowego wzrostu, lecz zapewni to tylko częściową jej odbudowę.

- Priorytetem powinny być wysiłki na rzecz zapobieżenia upadaniu firm i walka z bezrobociem - podkreśliła Georgiewa.

Obecnie MFW dysponuje obecnie środkami czterokrotnie większymi w porównaniu z sytuacją sprzed finansowego kryzysu z 2008 roku.

Zobacz także

Mamy narzędzie finansowe, który jest wystarczająco potężne

Kristalina Georgiewa

Georgiewa poinformowała, że dotychczas 103 państwa zwróciły się o pomoc do Funduszu, 21 wniosków zostało aprobowanych w rekordowo krótkim czasie.

- Dostęp do nadzwyczajnego finansowania jest dwukrotnie zwiększony, co pozwoli MFW odpowiedzieć na spodziewane zapotrzebowanie na finansowanie w wysokości około 100 miliardów dolarów - podkreśliła.

Szefowa MSW prognozowała, że bułgarska gospodarka skurczy się 4 proc. w 2020 r., a rok później można spodziewać się wzrostu o ok. 6 proc. Pozytywnie oceniła reakcje o krokach podjętych przez bułgarskie władze w ramach walki z kryzysem.

- Dotychczas Bułgaria nie zwracała się o pomoc do Funduszu, lecz ma bezwarunkowy dostęp do linii kredytowej MFW – poinformowała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP