Zamknij

Czarny scenariusz dla światowej gospodarki. Czeka nas recesja

28.03.2020 14:16
Covid-19. Świat. Gospodarkę czeka głęboka recesja
fot. Shutterstock/photocosmos1 (ilustracyjne)

Globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka – mówi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Recesja, w którą wkroczyła światowa gospodarka będzie wyjątkowo głęboka. Taki scenariusz dla globalnego rynku przewidziała szefowa MFW. Dodała, że szczególnie zagrożone są gospodarki rozwijające się.

Georgiewa podkreśliła, że w przypadku rynków wschodzących rezerwy nie są wystarczające, by uporać się z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Możliwości finansowania rynku są ograniczone, przez co trzeba liczyć się ze stratami nie tylko wynikającymi z załamania eksportu, ale także na rynkach wewnętrznych.

Zdaniem szefowej MFW, gospodarki wschodzące będą potrzebowały zastrzyku gotówki. Uratować by je mogło co najmniej 2,5 bln dolarów – oceniła. Dodała, że chce, aby państwa, którym grożą problemy gospodarcze miały dostęp do awaryjnego finansowania tak szybko, jak to możliwe.

Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, w której globalna pandemia przyniosła kryzys ekonomiczny i finansowy. Roczna globalna produkcja znacznie skurczy się w 2020 roku 

- dodała

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (ang. International Monetary Fund, IMF) zrzesza obecnie 189 państw.

Zobacz także

To międzynarodowa organizacja działająca w ramach ONZ. Celem jej powołania jest dążenie do stabilizacji ekonomicznej na świecie. MFW kontroluje poziom zadłużenia krajów członkowskich i udziela im pomocy. Państwa te zobowiązane są wówczas do dokonywania reform ekonomicznych.

Liczba zakażonych koronawirusem na całym świecie wynosi już niemal 600 tysięcy. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło prawie 28 tysięcy osób.

RadioZET.pl/PAP