Zamknij

Stopa bezrobocia w lutym bez zmian. Co będzie dalej?

24.03.2020 13:08
Covid-19. Stopa bezrobocia w lutym bez zmian. Co będzie dalej?
fot. Rido/Shutterstock (ilustracyjne)

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane o stopie bezrobocia w lutym 2020 roku. Wyniosła ona 5,5 proc. - tyle samo, co w styczniu tego roku. Zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach czeka nas skokowy wzrost bezrobocia z powodu skutków epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lutym 919,9 tys. wobec 922,2 tys. osób w styczniu.

Na początku marca Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,5 proc. 

Zobacz także

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, napisał na Twitterze, że stopa bezrobocia z lutego to "obraz z rynku pracy jakiego pewnie już najpewniej nie ma".

"Marzec, a z pewnością kwiecień, ze względu konsekwencje walki z koronawirusem pokażą nam wzrosty bezrobocia - skala na dziś jeszcze trudna do oceny" - napisał Kubisiak.

Zobacz także

Według rożnych szacunków ekonomistów, w najbliższych miesiącach w skutek epidemii koronawirusa pracę może stracić od 700 do nawet miliona Polaków. Po wprowadzeniu stanu epidemii większość firm pracuje zdalnie i ograniczona jest działalność galerii handlowych. Zamknięte są również szkoły i uczelnie wyższe.

"Nie wszystkie konsekwencje odczujemy od razu"

Jak bardzo może wzrosnąć bezrobocie w najbliższym czasie?

Myślę, że w negatywnym scenariuszu do kilkunastu procent w momencie osiągnięcia dna kryzysu, gdy PKB wyniesie minus 4 procent - prognozowała Katarzyną Lorenc, ekspertką BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Naprawdę musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie wrócimy po tym wszystkim do punktu zero. Będziemy funkcjonować w zupełnie innej rzeczywistości, choć nie wszystkie konsekwencje blokad gospodarczych wprowadzonych z powodu koronawirusa odczujemy od razu

Katarzyna Lorenc

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wysokie Obcasy