Zamknij

Sprzęt dla lekarzy od Dominiki Kulczyk. To już trzeci samolot

27.04.2020 12:32
Covid-19. Sprzęt dla lekarzy od Dominiki Kulczyk. Kolejny samolot w Poznaniu
fot. Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego/Facebook

Na poznańskim lotnisku Ławica wylądował trzeci samolot z transportem dla lekarzy do najbogatszej Polki Dominiki Kulczyk. Jaka pomoc trafi do ochrony zdrowia walczącej z koronawirusem?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal TVN24.pl, miliarderka w sumie zamówiła na pomoc polskim lekarzom 57 ton (470 metrów sześciennych) sprzętu - m.in. maseczki, przyłbice i gogle.

W nocy z niedzieli na poniedziałek na podpoznańskim lotnisku wylądował samolot z trzecim transportem z portu Guangzhou w pobliżu Kantonu na południu Chin.

Zobacz także

Pierwszy transport przywieziono 15 kwietnia, a druga w nocy z niedzieli na poniedziałek 19 na 20 kwietnia.

- Na pokładzie jest część masek. W poprzednich transportach były przyłbice, gogle i maski. Głównie cały transport to jest to, co lekarze pogotowia i izb przyjęć potrzebują, żeby móc pracować - informował Karol Działoszyński z Lions Club Poznań Pillory w rozmowie z TVN24.pl.

Podobnie, jak w przypadku poprzedniego transportu, sprzęt z Chin został przywieziony Boeingiem 787-800 Dreamliner, który realizowano z LOT Cargo.

Zobacz także

- Sytuacja jest nadzwyczajna. Pomoc jest potrzebna z każdej strony. Do tej pomocy my się również dokładamy - komentował Wacław Gojny, pilot Boeinga, cytować przez portal.

Kulczyk Foundation przekazała darowiznę w wysokości 20 mln zł. Trafiła ona do Fundacji Lekarze Lekarzom działająca przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Za tę sumę sfinansowano 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic oraz 100 tys. kombinezonów II klasy.

Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej, co pozwala m.in. na zwolnienie z cła i podatku VAT.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24.pl